Çekiç Köpek Balığının Özellikleri

0

Çekiç köpek balığı nedir? Çekiç balığının özellikleri nelerdir? Çekiç köpek balığı nasıl görünür, nerede yaşar, hakkında bilgi.

cekic-baligiÇekiç Köpek Balığı; Köpekbalıklarının çok tehlikeli bir çeşididir. Tropik denizlerden ılık denizlere kadar olan bölgelerde yaşar. Bunların bir çeşidinin başı çekice benzediği için bu adla anılırlar. Bununla beraber, başları normal biçimde olanları da vardır.

Advertisement

Çekiç balığının birçok çeşidi vardır. Başı iki taraflı bir çekiç biçiminde, olanlarına «çekiç balığı» denir. Harharyas denen çeşidi ise bildiğimiz köpekbalığına benzer, bunun da küçük farklarla ayrılan iki çeşit vardır.

Boyları 3-5 metre arasında olan çekiç balıkları bizim sularımızda da yaşar. Daha çok, sürüler halinde gezerler. İnsanlar için çok tehlikelidirler. Sırtlarının rengi esmer, boz veya mavimtırak olabilir. Karınları genel olarak beyazdır, bazen de mavimsi olur.

Çekiç balıkları kendilerinden küçük balıkları yiyerek beslenirler. Yakalanan 4 m. uzunluğundaki bir harharyasın karnından sekiz tane torik çıktığı görülmüştür. Açık denizdekiler, atılan şeyleri yemek için gemilerin ardı sıra giderler.

Çekiç balıkları döllenmeden ancak 15 ay kadar sonra doğar. Bir defada 25 kadar yavru dünyaya gelir. Doğurma mevsimi ilkbahar ve yazdır.

Advertisement


Leave A Reply