Çekül Nedir? Ne İş Yapar?

1

Çekül nedir? Çekül ne işe yarar? Çekül nasıl kullanılır? Çeküller paralel midir? Deniz mili nereden geliyor? Çekül hakkında bilgi.

cekulÇekül; Daha çok duvarcıların, yapıların yere dik olup olmadığını kollamak için kullandıkları basit bir alettir Uzunca bir iple, ucuna asılı bir kurşun veya demir parçasından meydana gelmiştir. Duvarcı ipin ucundan tutar, ağırlığın sallanması duruncaya kadar bekler. Böylece, ördüğü duvarın bu ipe paralel olup olmadığını anlar.

Çekül, yerçekimi esasına uyularak yapılmıştır. Bütün cisimleri yer çektiğine göre, ipin ucuna bağlı ağırlık da yere, yani Dünya’nın merkezine doğru yön alır.

Çekülün doğrultusu o noktadan yere inen dikey çizgiyi ‘gösterir. Bir yerin çekül doğrultusu durgun bir sıvının açık hava ile temasta olan yüzüne diktir, uzantısı da dünyanın merkezinden geçer.

Çeküller Birbirine Paralel midir

Hayır. Bir odadaki iki çekülün pratik olarak birbirine paralel oldukları kabul edilebilir. Fakat birbirinden uzaktaki iki çekül hiçbir zaman birbirine paralel değildir Çeküller birbirinden uzaklaştırıldıkları za man aralarındaki açılar da artar. Kuzey Kutbu’ndaki bir adamın elindeki çekülle Ek vator’un üzerinde bulunan bir adamın elindeki çekül aralarında 90° lik bir açı vardır. Bu iki çekülün uzantısı da dünyanın merkezinde birbirini keser.

Deniz Mili Nereden Geliyor

Çekül doğrultuları arasındaki açı biliniyorsa o iki çekülün birbirinden ne kadar uzaklıkta bulundukları da kolayca bulunabilir. Meridyen çevresi 40.000.000 m. dir. Bunun çevresi boyunca çekül doğrultusu da 360° değişir. Çekülleri arasında 1 derece açı bulunan iki noktanın arası da

40.000.000 / (360×60) = 1852 m olur. Bu uzaklığa «1 deniz mili» denir, denizde mesafe ölçü birimi olarak kullanılır.


1 Yorum

Leave A Reply