Celexa İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Celexa ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Celexanın yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Celexa neyi tedavi eder?

Celexa

Celexa

Kullanımları

Sitalopram depresyon tedavisinde kullanılır. Enerji düzeyinizi ve iyi hissetmenizi sağlayabilir. Sitalopram, seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarak bilinir. Bu ilaç, beyindeki belirli bir doğal maddenin (serotonin) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Celexa nasıl kullanılır?

Sitalopram almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle sabah veya akşam günde bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza, yaşınıza, laboratuvar testlerinize ve alabileceğiniz diğer ilaçlara bağlıdır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Sitalopram için maksimum doz günde 40 miligramdır.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Yan etki riskinizi azaltmak için, doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda almaya başlatabilir ve yavaş yavaş dozunuzu arttırabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca, ruh hali değişimleri, baş ağrısı, yorgunluk, uyku değişiklikleri ve elektrik çarpmasına benzer kısa duygular gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu ilaçla tedaviyi durdururken bu semptomları önlemek için doktorunuz dozunuzu kademeli olarak azaltabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Bu ilacın bir faydasını hissetmek 1 ila 4 hafta sürebilir ve tam faydalanmadan önce birkaç hafta sürebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, ağız kuruluğu, iştahsızlık, yorgunluk, uyuşukluk, terleme, bulanık görme ve esneme görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Sallama (titreme), karşı cinse olan ilginin azalması, cinsel yeteneğin değişmesi, kolay morarma / kanama gibi, Bayılma, hızlı / düzensiz kalp atışı, siyah dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, nöbetler, göz ağrısı / şişlik / kızarıklık, genişletilmiş göz bebekleri, görme değişiklikleri (örneğin, Geceleri ışıklar etrafında gökkuşağı görmek) ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Nadiren, erkeklerde 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyon olabilir. Bu durumda, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Sitalopram almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de bipolar / manik-depresif bozukluğun kişisel veya aile öyküsü, kişisel veya aile intihar girişimi öyküsü, karaciğer hastalığı, nöbetler, kandaki düşük sodyum, bağırsak ülseri / kanama (peptik ülser hastalığı) veya kanama problemleri, kişisel veya ailevi glokom öyküsü (açı kapanma tipi).

Sitalopram, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir.

QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Sitalopram’ı kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, son kalp krizi, EKG’de QT uzaması), belirli aile öyküsü kalp problemleri (EKG’de QT uzaması, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Belirli ilaçlar (diüretikler / idrar söktürücüler gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Sitalopram’ı güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç sizi uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kanama, koordinasyon kaybı ve QT uzamasına karşı daha duyarlı olabilirler. Özellikle “su hapları” (diüretikler) kullanıyorlarsa, bir tür tuz dengesizliği (hiponatremi) geliştirme olasılıkları daha yüksek olabilir. Koordinasyon kaybı düşme riskini artırabilir.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle iştahsızlığa ve kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilacı alan çocuklarda kilo ve boyları izleyin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Ayrıca, hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren beslenme / nefes alma zorlukları, nöbetler, kas sertliği veya sürekli ağlama gibi yoksunluk belirtileri geliştirebilir. Yenidoğanda bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluğu gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen gibi NSAID’ler, warfarin gibi “kan sulandırıcı maddeler” dahil).

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce ve sonra iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar.

Örnekler arasında MDMA / “ecstasy”, St.John’s wort gibi sokak ilaçları, bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi diğer SSRI’lar, duloksetin / venlafaksin gibi SNRI’lar dahil), triptofan ve diğerleri bulunur. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler ve opioid ağrı kesiciler (kodein gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Sitalopram dışındaki birçok ilaç, diğerleri arasında amiodaron, pimozid, prokainamid, kinidin, sotalol dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir.

Sitalopram, essitalopram’a çok benzer. Sitalopram kullanırken essitalopram içeren ilaçlar kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply