Çelik Hakkında Kısa Bilgi

0

Çelik hakkında temel kısa bilgiler. Çelik alaşımları hakkında bilgiler.

Çelikten yapılmış bir yapı

Çelikten yapılmış bir yapı

Çelik bileşiminde binde 18’den az karbon bulunan demir karbon alaşımıdır. Biçimlendirilmeye elverişliliği, aşınmaya karşı direnci ve sertliği nedeniyle en değerli metal ürünlerinden biridir. Kolay işlenebildiği gibi çeşitli madenlerle de kaplanabilir. Ayrıca başka metallerle de karıştırılarak her amaca uygun alaşımları yapılabilir. Çelik birkaç değişik yöntemle elde edilir. Demir yüksek fırınlarda eritilir, karbon oranını düşürmek için saf oksijen hava üflenir, oksijenle birleşen karbon, yanarak azalır (Thomas yöntemi). Bu yöntemle elde edilen çelikler her çeşit işte kullanılan sıradan çeliklerdir (inşaat demiri, vb).

Advertisement

Sıvı demir yüksek fırında başka madenler ya da hurda demirle karıştırılıp eritilir (Martin-Siemens yöntemi). Elektrik fırınlarında işlenen demirden yüksek kaliteli özel çelikler elde edilir. Sıradan çeliklerde karbon oranı genellikle binde 10 dolayındadır. Karoser, doğrama, mekanik parçalar yapımında kullanılan yumuşak çelikte karbon oranı binde 2 dolayında olur. Yarı yumuşak ve yarı sert çeliklerde karbon oranı binde 3-4 kadardır, bunlar, su verilerek ya da verilmeden makine parçaları yapımında kullanılır.

Karbon oranı binde 5’ten yukarı olan sert ya da çok sert çelikten, aletler ve aşınmaya dirençli parçalar yapılır. Çeliğe belli oranda krom, nikel, mangenez, silisyum, tungsten, molibden, titan, vb karıştırılırsa, özel nitelikte çok değerli çelikler elde edilir. Bunlardan çelik aletler, paslanmaz çelikler, mıknatıslar, vb yapılır. Türkiye’nin yıllık üretimi ise 2,5 milyon ton dolayındadır.


Leave A Reply