Çelyuskin Burnu Nerededir? Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Sibirya’da bulunan Çelyuskin Burnu hakkında kısa bilgi. Çelyuskin Burnunun coğrafi konumu ve özellikleri nelerdir? Kim tarafından hangi tarihlerde bulundu?

Çelyuskin Burnu

Çelyuskin Burnu

Çelyuskin Burnu, Sibirya’da Taymir Yarımadası’nın kuzey ucunda dağlık burun. Avrasya’nın Kuzey Kutbu’na en yakın burnudur. Severo ya da Severo-Vastok Burnu adıyla da anılan Burpa’ya, burayı bulan ve keşif gezisinde ölen Rus subayının adı verildi (1742). Bu tarihten sonra adaya ilk kez 1978’de, Nils Adolf Nordensjöld ulaştı.

Cape Chelyuskin (Rusça: Мыс Челюскина, Mys Chelyuskina), Afro-Avrasya kıtasının (ve aslında herhangi bir kıta anakarasının) en kuzey noktası ve anakara Rusya ve kıta Afro-Avrasya’nın en kuzey noktasıdır. Krasnoyarsk Krai, Rusya’da Severnaya Zemlya takımadalarının güneyinde, Taymyr Yarımadası’nın ucunda yer almaktadır.

Chelyuskin Burnu, Kuzey Kutbu’na 1,370 kilometre uzaklıktadır. Cape Vega, Chelyuskin Burnunun biraz batısında yer alan bir burundur. Oscar Körfezi her iki burnun arasında yer alır.

Tarihçesi

Burun ilk olarak Mayıs 1742’de Semion Chelyuskin liderliğindeki kara keşif gezisi ile keşfedildi. Başlangıçta burun Doğu-Kuzey olarak adlandırıldı. Rus Coğrafya Kurumu tarafından keşfin 100. yıldönümünde Chelyuskin onuruna yeniden adlandırıldı.

Kuzey Doğu Burnundan ilk deniz yolculuğu sırasında Adolf Erik Nordenskiöld tarafından 18 Ağustos 1878’de geçti.

Advertisement

1919’da Norveçli kaşif Roald Amundsen’in gemisi Maud, orada kış mahallelerini yaptıktan sonra Cape Chelyuskin’de iki adam, Peter Tessem ve Paul Knutsen’i geride bıraktı. Maud doğuya doğru Laptev Denizi’ne doğru devam etti ve adamlara Kara Deniz’in dondurulmasını beklemeleri ve ardından güneybatıya Amundsen’in postalarını taşıyan Dikson’a doğru kızak tutmaları söylendi. Ancak, bu iki adam gizemli bir şekilde kayboldu ve bir daha asla görmediler. 1922’de Nikifor Begichev, Norveç hükümetinin talebi üzerine Peter Tessem ve Paul Knutsen’i aramak için bir Sovyet seferi düzenledi, ancak Begichev başarılı olmadı.

1932 yılında bir hava ve hidroloji araştırma üssü “Polar Station Cape Chelyuskin” inşa edildi ve Ivan Papanin başkanlığında yapıldı. 1983 yılında “E. K. Fyodorov Hidrometeorolojik Gözlemevi” olarak yeniden adlandırıldı. İstasyon manyetik bir gözlemevine sahiptir ve noktanın doğu tarafında durmaktadır.

Uranyum için sistematik jeolojik araştırma burada 1946-47’de burnun 150 km güneyinde bir dağda 1950 ve 1952 yılları arasında endüstriyel ekstraksiyon ile başladı.

Burun bölgesi, 1950’den beri çeşitli yerlerde faaliyet gösteren Afro-Avrasya’daki en kuzeydeki hava alanına ev sahipliği yapıyor.

İklimi

Chelyuskin Burnunda tundra iklimi (Köppen iklim sınıflandırması ET) vardır, hiçbir dönemde sıcaklık değerleri donma noktasının altında değildir.

Advertisement


Leave A Reply