Cemal Nadir Güler Kimdir?

0

Cemal Nadir Güler kimdir? Cemal Nadir Güler hayatı, biyografisi, eserleri, karikatürleri hakkında bilgi.

Cemal Nadir GülerCemal Nadir Güler; karikatürcüdür (Bursa 1902 – İstanbul 1947).

Advertisement

Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (Güzel Sanatlar Akademisi) girmek istediyse de başarılı olamadı. Geçim için Bursa’da tabelacılık yanı sıra suluboya resimler ve karikatür yapmaya başladı. İlk karikatürü 1920’de Sedat Simavi’nin Diken adlı mizah dergisinde yayımlandı. 1924’te Resimli Dünya’ya çizdi. 1926′ da İstanbul’a gelerek tabelacılık ve çizim işlerini yürüttü. Geçim zorluğuna düşünce Bursa’ya döndü.

1928’de Akşam gazetesinin önerisiyle günlük karikatürler çizmek üzere yeniden İstanbul’a geldi. Amcabey tipini yaratarak ilgi topladı. Amcabey adıyla bir gülmece dergisi çıkardı. Karikatür ve Yücel dergilerinde çizdi. Karikatürü günlük yaşamın bir parçası haline getirdi. Daha sonra yarattığı Dede ile Torun, Ak ile Kara, Dalkavuk, Salomon, Yeni Zengin tipleriyle kara mizahın öncüsü oldu. Çizgiye önem vererek yazıyı aza indirmeye çalıştı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Cumhuriyet’ te çizmeye başladı. 1941’de Arkadaş adlı bir çocuk dergisinin çıkarılmasında görev aldı. Birçok karikatürcünün yetişmesine öncülük etti. Ankara Radyosu’na skeçler yazdı.

Başlıca eserleri: Amcabey’e Göre (1932), Karikatür Albümü (1933), Karikatür Albümü (1939), Akla Kara (1940), Dalkavuk Karikatür Albümü (1943), Seçme Karikatürler (1944), Harp Zenginleri Karikatür Albümü (1946), Amcabey Albümü (1946). İstanbul Şehir Tiyatrolarında oynanan Yüzkarası (1949) adlı bir oyunu vardır. ABD’de karikatür sergisi açtı. Viyana’da Uluslararası Karikatür Yarışması’nda birincilik aldı.

Advertisement


Leave A Reply