Cemel Vakası Hakkında Bilgi

6
Advertisement

Cemel Vakası (Cemel Savaşı) nedir? Cemel Savaşı kimler arasında olmuştur? Cemel Savaşı neden ve ne zaman olmuştur, hakkında bilgi.

İslam tarihindeki ilk iç savaştır. 656’da öldürülen Hz. Osman’ın yerine, bu makamı Peygamber’in vefatından beri isteyen Hz. Ali‘nin halife seçilmesi, bazı çevre ve kimselerce çok kötü karşılanmıştı. Bunların içinde Peygamber’in en sevgili eşi (ilk halife Hz. Ebu Bekir’in kızı) Hz. Ayşe ile aşere-i mübeşşere den (yani Peygamber tarafından, Cennete gidecekleri müjdelenen 10 kişi) ikisi olan Zübeyr’le Talha’da vardı. Bunlara ikinci halife Hz. Ömer’in oğlu, Abdullah da hemen katılmıştı. Olayların hızlanması karşısında Hz. Ayşe, bu muhalefetten vazgeçmek istediyse de, etraftakiler bırakmadılar.

Bunun üzerine durumun kötüye gittiğini gören Hz. Ali, 4 Aralık 656’da Basra yakınlarında, muhalif orduyu karşıladı, savaş alanında Zübeyr’le karşı karşıya gelince de, müessir bir şekilde söz söyleyerek onu utandırdı. Zübeyr savaş başlamadan oradan ayrıldıysa da, Medine’ye giderken yolda öldürüldü.

Savaşın en şiddetli safhası Hz. Ayşe’nin devesi etrafında geçtiği için olaya “Cemel (deve) Savaşı” denir. Atılan oklardan devenin üstünde bulunan mahfe delik deşik olmuş, deveyi tutan 70 kişinin eli kesilmişti. Savaşta Talha öldürüldü  Hz. Ayşe esir edildi. Hz. Ali tarafından büyük ikram ve saygı gösterilerek Medine’ye gönderildi.

Bu savaşta Hz. Ayşe, Zübeyr ve Talha taraftarlarından 13000 kişinin öldüğü söylenir. Hz. Ali’nin ordusunda ise zaiyatın 5000 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Advertisement

6 yorum

Leave A Reply