Cennet Balığı Özellikleri

0
Advertisement

Cennet balığı nasıl bir balıktır? Güzel bir akvaryum balığı olan Cennet balığının özellikleri, yaşam koşulları, beslenmesi hakkında bilgi

Cennet Balığı

Cennet Balığı; (Lat. Macropodus opercularis). Cennetbalığıgiller familyasından bir balık türüdür. Güney Çin sularında yaşar. Uzunluğu 7-8 cm kadardır. Pullar üste gri-yeşil, yanlarda mavimsi ve kimi türlerinin üzeri bakır kırmızısında enine çizgiyle kesiktir.

Çok uzun ve koyu mavi kenarlı yüzgeçleri vardır. Erkek yumurtlama döneminin başlangıcında yuva yapar. Bu aşamada su yüzeyine çıkar, aldığı havayı ağız salgısıyla birlikte kabarcıklar biçiminde çıkararak yuvayı yoğun bir tabakayla kaplar. Yavrulara birkaç gün bakar. Çift olarak yaşarlar. Sürü yaşamında güçlü erkek ötekilerini yok eder.

Cennetbalığıgiller, (Lat.Anabatidae). Kemiklibalıklardan, Kefaller alt takımından bir familya. 60 türü vardır. Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Malezya’da yaşarlar. Kenarları tarak biçiminde, pullarla örtülü vücutları yanlardan basıktır. Sırt, anüs ve kuyruk yüzgeçleri belirgin özellikleridir.

Advertisement

cennet-baligiTemiz hava alma gereksiniminde olduklarından su yüzüne çıkarlar. Solungaç oyuğu üzerinde bulunan labirent organı yardımıyla yerde hatta su dışında uzunca süre yaşarlar. Süs balıkları olup erkekleri yuva yapar ve yumurtalara bakarlar. Cennetbalığı, gurami, cüce gurami, dev gurami, tırmaşık balık, gök gurami, bilinen türleridir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply