CEO Nedir? CFO Nedir?

0

CEO nedir? CFO nedir? Özellikle gazetelerin ve televizyonların ekonomi haberleri bölümünde sıklıkla duyduğumuz CEO ve CFO kısaltmaları ne anlama gelir?

CEO

Advertisement
CEO Nedir? CFO Nedir?
CEO – Chief Executive Officer

Genelde birden fazla alanda uğraşan şirketler grubunun Genel Müdürü manasındadır. Yani aslında bir şirketin hem genel müdür hem de CEO’su olmaz. Ancak bu ünvanı kullananlar ne olduğunu pek bilmiyor. Örnek olarak, Levent Çakıroğlu tam bir CEO’dur, yani Koç Holding’deki en yetkili ücretli çalışan. İcra kurulu başkanı da aslında benzer bir makamdır. Görev tanımı olarak, grubun başarısından sorumlu, başarısızlıklarında ise kimin suçu olduğunu bilen adam. Ya da şirket sahibi ailenin bir üyesine tahsis edilen makam. Tabi CEO kavramı Türk Ticaret Kanununda yer almadığı için çok rahatlıkla yetkili ama sorumluluğu olmayan makamların ifadesi olarak da kullanılır.

CFO – Chief Financial Officer 

Gene CEO’da olduğu gibi büyük bir yapı içerisinde, Finansal işlerden sorumlu en yetkili kişidir. Altında finans müdürleri olur. Burada şirketler arası bağlılık vardır. Yani, Tofaş’ın finans müdürü, Aygaz’ın finans müdürü kendi genel müdürlerine artı Koç Holding CFO’suna bağlıdır. Görev tanımı olarak da, Finans müdürlerinin yaptıkları işi birden fazla şirket üzerinde yapan kişidir. Uygulamada ise, kar eden şirketin karını nasıl olur da kar etmeyen ama borsaya kote olmamış, ortakları sadece büyük patronlar olan şirkete nasıl lüpleriz işlerinden sorumlu olan kişidir.

Genel Müdür tanımı ise yasada vardır. Bir şirketi kanun önünde temsil eden yetkilidir. Genel Müdürlerin, Sosyal Güvenlik kurumu, Vergi dairesi vs karşısında, yönetimde oldukları dönemler için yasal sorumlulukları vardır.

Advertisement


Leave A Reply