Çerkeş Nerededir?

0

Çerkeş nerededir? Çerkeş hangi ilimize bağlıdır? Çerkeş ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Çankırı iline bağlı Çerkeş ilçesi kırsalından bir görünüm

Çankırı iline bağlı Çerkeş ilçesi kırsalından bir görünüm

Çerkeş Çankırı İli’ne bağlı ilçe ve merkezi. 52 köyü vardır. İlin batısında; kuzeyden Karabük’ün Eskipazar, doğudan Atkaracalar, güneydoğudan Orta, güneyden Ankara, batıdan Bolu illeri ile çevrilidir. Kuzeyden Ilgaz, güneyden Köroğlu Dağları’nın birbirlerine alçalarak yaklaştıkları olan üzerinde bulunan ilçe topraklarının yükseltileri 1.500-2.000 metre arasında değişir. Yükseltiler, ilçe merkezinde kaybolarak 1.000 metreye kadar düşer. Bu arada kalan düzlükler, ilçenin en önemli yaylalarıdır: Aliözü, Bıldırcı ve Çiçekli. İlçeyi doğudan, batı yönünde aşan Çerkeş Çayı (Uluçay) ilçenin en büyük ırmağıdır.

Advertisement

Ekonomi tarım, hayvancılık ve orman ürünlerine dayanır. Ekime uygun alanlarda buğday, arpa, fiğ, şeker pancarı, mısır, mercimek, fasulye,soğan, patates ekimi yapılır; meyvecilik (elma, armut) ve hayvancılık önemli gelir kaynakları arasındadır. İlçe, çevrenin hayvan ürünleri pazarı ve canlı bir ticaret merkezidir.

Çerkeş Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 1.050 metre yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, Zonguldak-Ankara Demiryolu ile İstanbul-Kastamonu Karayolu üzerindedir. İl merkezine, yarısı stabilize yarısı asfalt 120 km’lik bir karayoluyla bağlanır. Kuzey Anadolu kırık çizgisi üzerinde bulunduğundan en önemlisi 1944’te olmak üzere birçok yer sarsıntısına uğradı. 1939’da da büyük bir yangın geçirdi. Tarihsel geçmişi Hititlere kadar uzanan ilçe Yavuz Sultan Selim döneminde 1416’da Osmanlı topraklarına katıldı.

Advertisement


Leave A Reply