Çevreyi Kirletenlere Mektup

1
Advertisement

Çevreye kirleten bir kimseye yazılmış bir mektup örneği. Mektup nkfu.com editörlerince yazılmıştır. İzinsiz yayınlanamaz.

Merhaba aynı dünyayı paylaştığım kardeşim,

Aynı dünyayı paylaşıyoruz, evet. Aynı havayı soluyup, aynı toprakta yetişen ürünleri tüketiyor, aynı kaynaklardan susuzluğumuzu gideriyoruz. Bu güzel dünyanın doğanın ikimize de sundukları aynı. Eğer canlıysa, temizse, sağlık sunar doğa, gelecek vaat eder. Oysa kirlenen bir doğanın, bize sundukları hastalık, mutsuzluk ve ölüm olacaktır.

Yazları yüzdüğümüz, gün batımını izlediğimiz denizler ne güzel değil mi? Mutlaka senin de sofranı süslemiştir denizlerimizden çıkan leziz balıklar. Besin kaynağı olan balıklarımızın çinko gibi ağır metaller barındırmasını sen de istemezsin elbette. Denizlerin bize kaynaklarını kapatmasını, sularımızın hastalık saçmasını, kirlenmesini, düşüncesizce kirlettiğimiz toprakların verimsizleşmesini, hatta ve hatta her gün hep birlikte paylaştığımız okulumuzun, sokakların çöplüğe dönmesini istemezsin diye tahmin ediyorum. Bol oksijeni ciğerlerine çekmek varken sağlığımız için zararlı olan gazları solumayı isteyecek bir insan düşünemiyorum bile.

Peki bu kadar hayati önem taşıyan çevre kirliliği konusunda neden gereken hassasiyeti göstermiyorsun? Benim çabamla ne kadar fark yaratılabilir gibi bir düşünceye sahipsen bu sadece bilinçsizliktendir. Çünkü bu dünyayı yöneten en güçlü canlı insandır. Tüm bilimsel ve teknolojik imkanlar insanların elindedir. Zaten insandan başka hiçbir canlı, ekosistemi bozmaz. Sadece ekosistemin içinde görevlerini yerine getirir. Hepimiz birer insan olduğumuza göre, çevre duyarlılığı herkesin görevidir. Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması, imkanları doğrultusunda çevre kirliliği ile savaşması gerekir. Eğer bir fabrika sahibiysen, sanayi atıkların ve fabrikanın bacasından çıkan gazlardan sorumlusun demektir. Eğer bir öğrenciysen okulunun, mahallenin temiz tutulmasından sorumlusundur. Eğer bir ev hanımıysan en basitinden atık yağlarının toplanmasından sorumlusundur. Hiçbir şey yapamıyorsan bilinçlenmekten, etrafındakileri bilinçlendirmekten sorumlusundur.

Evet aynı dünyayı paylaştığım kardeşim. Bu dünya senin, benim, hepimizin. Bu dünyanın korunması ise hepimizin isteğidir. O yüzden bugün hep birlikte başlayalım. Çevremizi temiz tutmaya, doğayı korumaya, geleceği yaşatmaya. Bu konuda tüm insanlara güvenmek istiyorum. Güvenmeye de seninle başlıyorum.

Advertisement

Saygılarımla.


1 Yorum

Leave A Reply