Cezim Şedde ve Tenvin Nedir? Örnekler

1

Kuran’da cezim (cezm), şedde ve tenvin nedir? Cezim Şedde ve Tenvin anlamı, özellikleri nelerdir? Cezim Şedde ve Tenvin örnekleri, alıştırmalar.

Cezim Şedde ve Tenvin Nedir? Örnekler

CEZİM

Harflerin üzerine konan küçük yuvarlaktır. Üzerine konulan harfi tutar, sessiz, yalın halde okutur ve bir sonraki harfe bağlar. Bu işareti alan harften sesli bir harf çıkmamasına özen gösterilmelidir. Bu işareti alan harfe de “sükun-u lazım veya sakin harf” denir. Aşağıdaki tabloda örnekleri verilmektedir.

Advertisement

ŞEDDE

Harfin üzerine konan ters “m” gibi bir işarettir. Peşpeşe gelen aynı harflerden ilki hareketsiz (cezimli), ikincisi harekeli ise bu harfleri birleştirmek için kullanılır. Üzerinde olduğu harfi çift okutur. Aşağıda örnek verilmektedir.

TENVİN

Kelimelerin son harfine konan çift harekeye tenvin denir. Tenvin asla kendi başınde belirlilik takısı olan kelimelere konulmaz.

Advertisement

İKİ ÜSTÜN

İki tane üstün harekesinin üstüste yazılmasıdır. İki üstün üzerine geldiği harfi ince ise “en”, kalın ise “an” sesiyle okutur. Çoğu defa bir elif eklenip, üzerine çift üstün konur. Aşağıda örnekleri bulunmaktadır.

İKİ ESRE

Harfin altına konulan iki tane esredir. Altına geldiği harf ince ise “in” sesi ile, kalın harf ise “in” ile “ın” arasında orta kalınlıkta bir “ın” sesi ile okutur. Aşağıda örnekleri bulunmaktadır.

İKİ ÖTRE

Harfin üzerine konan iki ötreden ibarettir. Normal ötrenin ucu kıvrılarak veya üst kısmına bir şapka koyarak yazılır. Üzerine geldiği harf ince ise “ün”, kalın harfse “un” şeklinde okutur. Aşağıda örnekleri bulunmaktadır.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply