Charles Algernon Parsons Kimdir?

0

Charles Algernon Parsons Kimdir? İngiliz bir mühendis olan ve buharlı makinelere olan katkısı ile tanınan Charles Algernon Parsons hayatı.

Charles Algernon Parsons Kimdir?

Sir Charles Algernon Parsons (d. 13 Haziran 1854, Londra, İngiltere – ö. 11 Şubat 1931, Kingston, Jamaika), çok aşamalı buhar türbinini geliştirerek buharlı gemi teknolojisinde yeni bir çığır açan İngiliz mühendis.
Charles Algernon Parsons
1877’de Newcastle Upon Tyne’daki Armstrong makine fabrikasında çalışmaya başlayan Parsons, 1889’da Newcastle’da kendi fabrikasını kurarak buhar türbinleri, elektrik üreteçleri ve başka elektrikli aygıtlar üretmeye girişti. Parsons 1884’te çok aşamalı buhar türbinini geliştirdi. Türbinin her aşamasında buhar, türbin kanatlarında aşırı bir hıza yol açmadan en fazla kinetik enerjinin elde edilebileceği bir oranda genleştiriliyordu. 1891’de yoğunlaştırıcıyla donatılan Parsons türbinleri elektrik santrallarında kullanılmaya başladı. 1897’de ise bu türbinler uskurlu gemilere takılmaya başladı; bu türden donanımlı ilk gemi olan “Turbinia”, o dönem için çok yüksek olan 34 Vı deniz mili (knot) hıza ulaştı. Bir süre sonra da Parsons türbinlerinden savaş gemilerinde yararlanılmaya başladı.

Parsons ayrıca, türbin ile uskur arasına mekanik bir hız azaltıcı kavrama düzeneğini ekleyerek türbinin verimini artırdı. 1898’de Royal Society’nin üyeliğine kabul edilen Parsons 1902’de bu kurumun Rumford Madalyası’yla ödüllendirildi, 1911’de de “sir” unvanı aldı.


Leave A Reply