Charles Edgar du Perron Kimdir?

0
Advertisement

Charles Edgar du Perron kimdir? Hollanda’lı yazar, eleştirmen ve şair olan Charles Edgar du Perron hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

Charles Edgar du Perron Kimdir?

Charles Edgar du Perron (d. 2 Kasım 1899, Meester Cornelis, Cava – ö. 14 Mayıs 1940, Bergen, Hollanda), Menno ter Braak ile birlikte Hollanda’nın en etkili edebiyat dergilerinden Forum’u (1932-35) kuran yazar ve eleştirmen. Forum yazarları Nasyonal Sosyalizme ve Almanya’nın Hollanda’yı işgaline karşı çıkmışlardır.
Charles Edgar du Perron
Doğu Hint Adalarına yerleşen bir Hollandalı çiftçinin oğlu olan Perron, 1921’de Avrupa’ya dönerek Paris’te Sen Irmağının Sol Yakası’na yerleşti. Buradaki deneyimlerini Een voorbereiding (1927; Hazırlık) adlı romanında yansıttı. Felemenk edebiyatını taşralılıktan kurtarmak amacıyla, Fransız yazarlar Andre Gide ve Andre Malraux’ nun yapıtlarını yayımladı. Malraux’nun ona ithaf ettiği La Condition humaine’i (1933; İnsanlık Durumu, 1962) Felemenkçeye çevirdi. Toplu denemeleri De smalle mens’de (1934) sağ ve sol akımlar arasında kalmış bireyi ele aldı. Parlando’da (1941) toplanan şiirleri, gündelik sözcüklere yer vermeleri ve konuşma tarzında yazılmış olmalarıyla dikkat çeker.

Charles Edgar du Perron II. Dünya Savaşı’ndan kısa süre önce Doğu Hint Adalarına gitti ve orada ünlü Hollandalı romancı Multatuli’nin eleştirel yaşam öyküsü De man van Lebak (1937; Lebaklı Adam) için malzeme topladı.


Leave A Reply