Charles Orleans Dükü Kimdir? (Fransız Saray Şairinin Hayatı Hakkında Bilgi)

0
Advertisement

Orleans Dükü Charles kimdir, ne yapmıştır? Orleans Dükü Charles hayatı, biyografisi, şiirleri, eserleri ve Orleans Dükü Charles hakkında bilgi.

Orleans Dükü Charles, (d. 24 Kasım 1394, Paris – ö. 4 Ocak 1465, Amboise, Fransa), Fransız saray şairlerinin sonuncusu ve en büyüklerinden biridir. İngiltere’de sürgündeyken yazdığı İngilizce şiirleriyle de ünlüdür.

Orléans dükü Louis’nin (Fransa kralı VI. Charles’ın kardeşi) oğluydu. Kralın delirmesinden sonra çıkan iktidar mücadelesinde babası Burgonyalılar tarafından öldürülünce, 1407’de babasının unvanını aldı. On üç yaşında. Armagnac kontu VII. Bernard’ ın yardımıyla babasının öcünü almaya çalıştı. Altı yıl süren görüşme ve anlaşmalardan sonra, Louis’nin öldürülmesinin halk önünde lanetlenmesi ve Burgonya nüfuzunun geçici olarak kırılmasıyla iç savaş 1414’te sona erdi. İngiltere kralı V. Henry 1415’te Fransa’yı istila etti; Agincourt’a ilerleyen Fransız ordusunun başkomutanı Charles’dı. Yenilerek yakalandı ve İngiltere’de 25 yıl tutsak olarak kaldı.

1440’ta serbest bırakılınca Fransa’ya döndü ve Marie de Clèves ile evlenerek (ilk karısı Isabelle 1409’da ölmüştü) Blois’ya çekildi. Orada François Villon, Georges Chastellain ve Jean Meschinot gibi dönemin birçok önemli edebi kişiliğiyle görüştü ya da yazıştı. Sonradan Kral XII. Louis adıyla Fransa tahtına çıkacak olan oğlu, 1462’de doğdu.

Charles tutsak düşmeden önce de şiirler yazıyordu. Ama İngiltere’de edebiyata daha fazla zaman ayırabilme fırsatı bularak büyük bölümü baladlardan oluşan uzun bir aşk tarihi yazdı. Ayrıca, çeşitli konuları işleyen şiirlerle birbirine bağlanan iki aşk tarihi biçiminde toplam 6 bin dizeden fazla İngilizce şiir yazdı. Önceleri bu dizelerin bir İngiliz şaire ait olduğunun sanılmasına karşın, günümüzde birçok uzman bunların Charles’ın yapıtları olduğu görüşünde birleşir. İngilizce şiirleri, Fransa’ya döndükten sonra da yazmayı sürdürdüğü Fransızca şiirleriyle karşılaştırıldığında daha büyük bir edebi bütünlük taşır.

Advertisement

Orleans Dükü Charles nerede hapsedildi?

Orléans Dükü Charles, Yüz Yıl Savaşları sırasında 1415’te Agincourt Muharebesi’nde yakalanmasının ardından İngiltere’de hapsedildi. Çoğunlukla Londra Kulesi ve Pontefract Kalesi’nde olmak üzere 25 yıl esir tutuldu.

Orleans Dükü Charles’ın en bilinen eserleri nelerdir?

Orléans Dükü Charles, bir şair ve sanatın hamisiydi. İngiltere’de tutsak olduğu dönemde yazdığı şiirleriyle tanınır. “Charles d’Orléans Kitabı” olarak bilinen bir el yazmasında toplanan yüzlerce Fransızca şiir yazdı. Bu şiirler, ortaçağ Fransız edebiyatının en önemli eserlerinden bazıları olarak kabul edilir ve aşk, doğa ve savaş gibi çok çeşitli temaları kapsar. Ayrıca dini şiirler, türküler ve rondeaux yazdı. En ünlü şiiri, 1415’te İngilizler tarafından yakalandığı Agincourt Savaşı’ndan sonra yazdığı “Ballade pour la paix” dir.


Leave A Reply