Charles Percier Kimdir?

0

Charles Percier Kimdir? Ampir tarzının yaratıcılarından olan ünlü Fransız mimar Charles Percier hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

Charles Percier Kimdir?

Charles Percier (d. 22 Ağustos 1764 – ö. 5 Eylül 1838, Paris), Fransız mimar. Yaşam boyu ortak kaldığı Pierre François Léonard Fontaine’le birlikte, ampir üslubunun yaratıcılarındandır.
Charles Percier
Percier ile Fontaine, mimar Antoine-François Peyre’in öğrencisiyken tanıştılar. Daha sonra Julien-David Le Roy’un yanında öğrenimini sürdüren Percier İtalya’da çeşitli gezilere çıktı. 1790’da Paris’te Fontaine ile birlikte uygulamalar yapmaya başladı. Kısa sürede İmparatoriçe Josephine’in dikkatini çeken iki sanatçıya Malmaison Şatosu’nu yenileme (1800-02) görevi verildi. Peyzaj düzenleyicisi ve mimar François-Joseph Belanger’nin düş gücü ürünü yapıtlarından etkilenerek ikisinin yarattığı üslup sonradan ampir diye anıldı.

Advertisement

Napoleon’un yaptıkları işleri beğenmesi üzerine 1801’de Percier ile Fontaine’e saray mimarı unvanı verildi. Görevleri arasında, imparatorun Paris’i yeniden düzenleme planlarını yürütmek, yeni yollar ve pazar


Leave A Reply