Charlie Parker Kimdir

0
Advertisement

Charlie Parker kimdir? Caz dünyasının en büyüklerinden birisi olan Charlie Parker hayatı ve caza kattıkları hakkında bilgiler.

Charlie Parker

Charlie Parker Kimdir

Charlie Parker, asıl adı charles parker jr., lakabı bird ve yardbird (d. 29 Ağustos 1920, Kansas kenti, Kansas – ö. 12 Mart 1955, New York kenti, ABD), ABD’li alto saksofoncu, besteci ve caz topluluğu şefi. Birçoklarınca caz tarihinin en büyük doğaçlamacısı ve bebop akımının babası olarak kabul edilir. 1940’ların ortalarında Dizzy Gillespie ile doldurduğu plaklar caza yeni bir yön vermiştir.

Parker’ın üslubunda, Missouri’deki Kansas kentinde 1930’larda dinlediği Buster Smith ve Lester Young’ın ileri swing çağı denemeleri belirgin rol oynadı. Ayrıca Afro-Amerikan halk müziği biçimlerinden 20. yüzyıl konser müziğine kadar çok çeşitli kaynaklardan etkilendi. En çok kullandığı müzik cümleleri çağdaş caz doğaçlamacılarının ortak dili durumuna geldi ve zamanla kalıp melodilerini oluşturdu.

Parker’ın “Confirmation”, “Donna Lee”, “Billie’s Bounce”, “Scrapple from the Apple”, “Now’s the Time” gibi parçaları yeni kuşak cazcıların repertuvarlarında yer aldı; müziği akademik incelemelere konu oldu ve müzik okullarında ders programına alındı. Saksofoncu Sonny Rollins, John Coltrane ve Ornette Coleman gibi sanatçıların hepsinin ilk plaklarında Parker’ın etkisi belirgindi. Bu etki öğrencisi ünlü bebop piyanisti Bud Powell’ın aracılığıyla 1960’ların ve 1970’lerin caz piyanistlerine de dolaylı olarak yansıdı. Modern cazın en büyük adlarından Miles Davis, Parker’dan kendi düşüncelerinin temel kaynağı olarak söz eder.

Parker’ı konu alan kitaplardan Robert Reisner’ın Bird: The Legend of Charlie Parker’ı (Bird: Charlie Parker Efsanesi) 1962’de ve Ross’ Russell’ın Bird Lives’ı (Bird Yaşıyor) 1973’te yayımlandı. Clint Eastwood, Bird (1988) adlı filmle Parker’ın yaşamını sinemaya aktardı.

Advertisement

Leave A Reply