Che Guevara Kimdir? Küba’nın Marksist Devrimcisinin Hayatı ve Devrime Katkıları

0

Che Guevara kimdir ve ne yapmıştır? Küba’nın Marksist devrimcisinin hayatı, Küba Devrimindeki rolü ve verdiği savaşlar hakkında bilgi.

Che Guevara

Che Guevara, Küba Devrimi sırasında Fidel Castro ile müttefik olan Marksist bir devrimciydi.

Che Guevara

Kaynak: wikipedia.org

Hayatı

Ernesto “Che” Guevara de la Serna, Küba Devrimi sırasında önde gelen bir figür olan Arjantinli Marksist bir devrimciydi. Guevara, Güney Amerika’yı dolaşmadan önce, Marksist inançlarını teşvik eden koşulları gözlemleyerek tıp okudu. 1950’lerin sonlarında Batista hükümetini devirmede Fidel Castro’ya yardım etti ve ardından Castro rejimi sırasında önemli siyasi görevlerde bulundu. Guevara daha sonra 1967’de yakalanıp idam edildiği Bolivya da dahil olmak üzere başka yerlerde gerilla eylemine girişti.

Guevara, 14 Haziran 1928’de Arjantin’in Rosario kentinde orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Gençliğinde astım hastasıydı ama yine de kendini bir atlet yetiştirmeyi başardı. Ailesinin ve arkadaşlarının sol eğilimli siyasi görüşlerini özümsedi ve gençleri tarafından politik olarak aktif hale geldi ve Juan Perón hükümetine karşı çıkan bir gruba katıldı.

Liseden onur derecesiyle mezun olduktan sonra Guevara, Buenos Aires Üniversitesi’nde tıp okudu, ancak 1951’de bir arkadaşıyla Güney Amerika’yı dolaşmak için okulu bıraktı. Dokuz aylık yolculuklarında tanık olduğu kötü yaşam koşulları Guevara’yı derinden etkiledi ve ertesi yıl muhtaçlara bakım sağlamak amacıyla tıp fakültesine geri döndü. 1953 yılında diplomasını aldı.

Che Guevara

Raul Castro ve Ernesto Guevara 1958 – Kaynak: wikipedia.org

Küba Devrimi

Ancak Guevara’nın Marksizme olan ilgisi arttıkça, Güney Amerika halkına adaleti yalnızca devrimin getirebileceğine inanarak tıbbı bırakmaya karar verdi. 1953’te Guatemala’ya gitti ve burada CIA destekli sol hükümetin devrilmesine tanık oldu, bu da yalnızca mahkumiyetlerini derinleştirmeye hizmet etti.

1955’te Guevara evliydi ve Meksika’da yaşıyordu ve burada Fulgencio Batista hükümetini devirmeyi planlayan Kübalı devrimci Fidel Castro ve kardeşi Raúl ile tanıştı. Küçük silahlı kuvvetleri 2 Aralık 1956’da Küba’ya indiğinde, Guevara onlarla birlikteydi ve ilk saldırıdan sağ kurtulan birkaç kişiden biriydi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Castro’ya birincil danışman olarak hizmet edecek ve büyüyen gerilla güçlerini çökmekte olan Batista rejimine karşı saldırılarda yönetecekti.

Ocak 1959’da Castro, Küba’nın kontrolünü ele geçirdi ve Guevara’yı La Cabaña hapishanesinden sorumlu tuttu; burada Guevara’nın yargısız emirleri üzerine yüzlerce kişinin idam edildiği tahmin ediliyor. Daha sonra ulusal bankanın başkanı ve sanayi bakanı olarak atandı ve ülkenin komünist bir devlete dönüşmesine yardımcı olmak için çok şey yaptı.

1960’ların başında, Guevara ayrıca Küba’nın büyükelçisi olarak hareket etti, diğer ülkelerle, özellikle de Sovyetler Birliği ile ilişkiler kurmak için dünyayı dolaşarak ve Domuzlar Körfezi işgali ve Küba Füze Krizi sırasında kilit bir oyuncu oldu. Ayrıca gerilla savaşı üzerine bir el kitabı yazdı ve 1964’te Birleşmiş Milletler’e ABD dış politikasını ve Güney Afrika’daki apartheid’i kınadığı bir konuşma yaptı.

Ölüm ve Miras

1965’e gelindiğinde, Küba ekonomisi karmakarışık durumdayken, Guevara, devrimci ideolojilerini dünyanın diğer bölgelerine ihraç etmek için görevinden ayrıldı. Önce Kongo’ya, oradaki bir devrimi desteklemek için gerilla savaşında asker yetiştirmek için gitti, ancak o yıl başarısız olunca oradan ayrıldı.

Kısa bir süre Küba’ya döndükten sonra, 1966’da Guevara, orada bir devrimi kışkırtmak için küçük bir isyancı kuvvetiyle Bolivya’ya gitti. Bolivya ordusu tarafından yakalandı ve 9 Ekim 1967’de La Higuera’da öldürüldü.

Guevara, ölümünden bu yana efsanevi bir siyasi figür haline geldi. Adı genellikle isyan, devrim ve sosyalizm ile eş tutulur. Ancak diğerleri, onun acımasız olabileceğini ve mahkumların Küba’da yargılanmadan idam edilmesini emrettiğini hatırlıyor. Her halükarda, Guevara’nın hayatı büyük bir kamu ilgisinin konusu olmaya devam ediyor ve Gael García Bernal’in Guevara olarak oynadığı The Motorcycle Diaries (2004) ve bir çok sayıda kitap ve filmde araştırılıp tasvir edildi.


Leave A Reply