Chester Alan Arthur Kimdir

0
Advertisement

Chester Alan Arthur Kimdir ve Hayatı. Amerika’nın 21. başkanı olan Chester Alan Arthur hakkında bilgi.

Chester Alan Arthur

Chester Alan Arthur

Amerika Birleşik Devletleri’nin 21. başkanıdır. 1829 yılında Amerika’da Vermont/North Fairfield’de hata gelmiştir. 1886 yılında New York’da hayata gözlerini yummuştur. New York Union College’ de hukuk öğrenimi gördü 1854’te baroya alındı. 1856’da avukatlık firmasını kurdu ve Cumhuriyetçi Parti’ye katıldı.

1861’de İç Savaş patlayınca iaşe subayı olarak eyalet milis kuvvetlerinde görev yaptı. 1871’de New York Limanı Gümrük Müdürlüğü’ne atandı. 1877′ de Başkan Hayes işbaşına gelince yolsuzluk iddialarıyla (1878) görevden alındı. 1880 Seçimleri’nde 306 “Sadık Parti Delegesi”nin önderi olarak Başkan Yardımcılığı’na aday gösterildi. James A. Garfield başkan seçilirken o da yardımcısı oldu.

1881’de Charles J. Guiteau adlı bir işsiz Başkan Garfield’i öldürünce 21.başkan olarak başkanlık koltuğuna oturdu. Başkan olarak hiç kimsenin çıkarına çalışmadı. Büyük bir sorumluluk duygusu içinde devlet dairelerinin başına işbilir yetkin kişiler atadı. Tam kararlılıkla yolsuzlukların üstüne gitti. Çok dürüst bir yönetim gösterdi.

Çinlilerin yurttaşlığa alınmamaları önerisini geri çevirdi. Mormonları hedef tutarak çok kadınla evliliği yasaklayan yasayı çıkardı. 1884’te Cumhuriyetçilerin kendini seçeceğinden umutlandıysa da G. Baine’nin 541 oyuna karşı 207 oyla parti içi seçimi yitirdi. New York’taki avukatlık firmasını başına döndü, yerine Demokrat Grover Cleveland seçildi.

Advertisement

Leave A Reply