Chiari Malformasyonu Hastalığı Nedir? Belirtileri Ameliyatı ve Tedavisi

0
Advertisement

Chiari Malformasyonu nedir, nasıl bir hastalıktır? Chiari Malformasyonu (beyincik sarkması) belirtileri ve tadavisi hakkında bilgi.

Chiari Malformasyonu Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Chiari malformasyonu, beyin dokusunun spinal kanalınıza doğru, aşağıya doğru uzandığı serebellumda yapısal bir sorundur.

Bu nadir durum, kafatasının alt arkasındaki alanın olması gerekenden daha küçük olduğunda ortaya çıkar. Bu, beyincik ve beyin sapının aşağı doğru itilerek beyin omurilik sıvısını bloke ederek beyincik ve beyin üzerinde aşırı baskıya neden olabilir.

Malformasyon doğumda mevcut olabilir veya beyin büyürken gelişir ve yetişkinliğe kadar semptom göstermez.

Chiari Malformasyonu belirtileri

Birçok insan Chiari malformasyonu ile ilgili semptomlar yaşamaz ve asla tedaviye ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, en sık görülen semptom öksürdükten ve / veya hapşırdıktan sonra başınızın arkasında başlayıp ileriye doğru yayılan şiddetli baş ağrılarıdır.

Advertisement

Diğer belirtiler şunlardır:

Boyun ağrısı
Ellerde ve kollarda kas gücü kaybı
Baş dönmesi veya denge problemleri
Çift veya bulanık görme

Chiari Malformasyonunun Tanısı

Teşhis çoğu zaman diğer tüm olasılıkları inceledikten sonra konulur. Doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve bir fiziksel sınav gerçekleştirecektir. CT ve MRI taramaları gibi bir dizi görüntüleme testine de tabi olacaksınız.

Durum nadir olduğundan, tecrübeli bir doktora görünmek önemlidir.

Chiari Malformasyon Cerrahisi

Chiari malformasyonu için birincil tedavi cerrahidir.

En yaygın cerrahi posterior fossa dekompresyonu olarak adlandırılır. Bir beyin cerrahı, beyniniz için daha fazla alan yaratmak için kafatasının arkasındaki küçük bir kemik bölümünü çıkarır.

Advertisement

Cerrah ayrıca beyninizin (dura) örtüsünü açabilir ve kaplamayı genişletmek için yerinde bir yama dikebilir. Bu daha fazla yer açar ve semptomlara neden olan tıkanmış beyin-omurilik sıvısının basıncını hafifletir.

Chiari belirtileri diğer nörolojik durumlar ile örtüşebilir, bu nedenle deneyimli bir nöro cerrahi ekibinden kapsamlı bir değerlendirme almak önemlidir.


Leave A Reply