Chichen Itzá, Meksika’da yer Alan Efsanevi Maya Şehri Hakkında Bilgiler

8

Efsanevi Chichen Itzá şehri nerededir? Mayaların kurduğu Chichen Itzá şehrinin tarihi, özellikleri ve Chichen Itzá hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Chichen Itza, Meksika’ya giden turistler arasında ziyaret edilen en popüler ikinci destinasyondur. Yeni Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilir. Yucatan Yarımadası’nda bulunan Chichén Itzá, Mayalar tarafından inşa edilmiş harika bir şehirdi. MS 600 civarında geliştiği ve en parlak dönemini yaşadığı düşünülmektedir. Bölgedeki gücün Mayapán’a taşındığı 1221 yılına kadar bu şekilde devam etmiştir. Bugün hem turistler hem de dini hacılar tarafından ziyaret edilebilir.

Chichen Itzá

Kaynak: pixabay.com

Chichén Itzá Hakkında İlginç Gerçekleri:

 • Chichén Itzá aynı zamanda ‘Itzá kuyusunun ağzında’ anlamına gelir.
 • Chichen Itza, yıl boyunca su sağlayacak olan yakınlardaki iki büyük doğal düdenin konumu nedeniyle inşa edilmiş olabilir.
 • Bu deliklerden birinin insan kurban etme yeri olarak kullanıldığına inanılmaktadır. Bu kurbanlar kuraklık zamanlarında yapılırdı ve erkekler, kadınlar ve çocuklar Tanrı Chac’a kurban olarak kuyuya atılırdı. Tanrı Chac, Mayaların yağmur ve şimşek tanrısıdır ve bu kurbanlar kuraklığı sona erdirmek için yapılmıştır.
 • El Castillo, muhtemelen Chichén Itzá’nın en ünlü görüntüsüdür. Castillo, İspanyolca’da kale demektir. Kale, piramit şeklinde bir anıttır. Piramidin dışında dört basamak vardır. Kale imajı medyada oldukça popüler olmuştur.
 • Yaklaşık M.Ö. 600 yıllarında Chichén Itzá bölgede önem kazanmaya başlamıştı. 900 ile 1050 yılları arasında ise Chichen Itza güçlü bir başkent olmuştu. Aynı zamanda o sırada kuzey ve merkezi Yucatán’ı da kontrol etmekteydi.
 • En büyük Maya şehirlerinden biriydi ve şehir yaklaşık olarak beş kilometrekarelik bir alanı kapladı.
 • Chichen Itza’da yaşayan Mayaların çoğu, heykeltıraşlar, dokumacılar, kuyumcular ve çömlekçiler dahil olmak üzere çok yetenekli zanaatkarlardı.
  Chichen Itzá

  Kaynak: pixabay.com

 • Chichén Itzá’nın çok çeşitli bir nüfusa ve kültüre sahip olduğu gerçeğine atfedilen çok çeşitli mimari stiller var.
 • Chichén Itzá halkı bölgesel kabilelerle güçlü müttefikler kurdu ve bu onların iki yüzyıl boyunca gelişmesine yardımcı oldu.
 • 1221 civarında iç savaşın patlak verdiği ve Yucatán’ın gücünün Chichén Itzá’yı geride bırakarak Mayapán’a kaydığı teorisini destekleyen arkeolojik kanıtlar var.
 • Chichen Itza bir süre dini bir merkez olmuş olabilir ve Mayalar için bir hac yeri olduğuna inanılıyor. Bazıları, Chichén Itzá’nın inşa edildiği yerin, şehrin inşaatı başlamadan çok önce popüler bir hac yeri olduğunu öne sürüyor.
 • Chichen Itza’daki tüm binalar taştan yapılmıştır. Ayrıca Mayaların, tapınaklarını, piramitlerini veya saraylarını inşa etmek için tekerleği kullanmadıklarına inanılıyor.
 • Chichén Itzá’da günümüze kadar gelen en ünlü binalardan bazıları şunlardır: El Templo del Guerrero, El Castillo ve The Great Ball Court.
 • Chichen Itza, Yeni Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilir.
 • Chichén Itzá’ya ilgi uyandıran şeyin bir kısmı, John Lloyd Stephens tarafından 1843’te yazılan Yucatan’da Seyahat Olayları adlı bir kitaptı (seyahat günlüğü). Şehrin daha fazla keşfi, okuyucularının ilgisi ve hayal gücü ile başladı. 1875’te bir heykel bulundu ve kazılar halen devam etmektedir.
 • Her yıl yaklaşık 1,2 milyon kişi Chichén Itzá kalıntılarını ziyaret ediyor.

8 yorum

 1. o dünyanın en en en ama en tatlı insanı bence… ya bi insan bu kadar mı sevilir… 🙂

 2. liamı çok seviyorum ya çok tatlı hemde okadar tatlı ki kelimelerle anlatılmaz ya okadar çok tatlı ı love you liam…

 3. DİKKAT!!! YAA SİZE NASIL anlatsam liam payne dünyanın bu evrenin en tatlı en yakışıklı erkeği bakışı gülüşü birbirinden güzel bu yüzden onun sevgilisi olan Danielle Peazer çok şanslı

 4. ben liam olmadan yaşıyamam onu dünyalar kadar çok seviyorum .onun türkiyeye gelmesini istiyorum .her şarkısını biliyorum

Leave A Reply