Christiaan Huygens Hayatı (Kısaca)

0

Christiaan Huygens Kimdir? Christiaan Huygens hayatı, biyografisi, çalışmaları, neyi bulmuştur, hakkında bilgi.

Christiaan Huygens

Christiaan Huygens

Christiaan Huygens; Hollandalı fizikçi ve matematikçidir (La Haye 1629 -ay.y. 1695).

Leiden ve Breda üniversitelerinde öğrenim gördü. Matematik çalışmalarıyla adını duyurdu, geometri dalında dikkati çekti. Almanya, Fransa ve İngiltere’de incelemeler yaptı, öğrenimini Angers’te bitirdi. Olasılıklar hesabı ye eğrisel fonksiyonlarla ilgili önemli çalışmalardan sonra araştırmalarım gök cisimleri üzerinde yoğunlaştırdı. Kendi bulduğu merceklerle Jüpiter, Merih ve Satürn gibi gezegenleri inceledi. Satürn gezegenini kuşatan halka ile bu gezegenin ilk uydusunu (1656), sarkaçlı saat buluşuyla 1663’te İngiliz Krallık Derneği (British Royal Society), üç yıl sonra da Paris Akademisi’nin Colbret üyeliğine seçildi.

Dinsel inançları yüzünden baskı gördüğü için 1681’de La Haye’e dönerek sakin bir yaşam sürdü. 1665’de elastik çarpışmayı inceledi. 1673’te sarkaç titreşimlerini merkezcil güç yasalarını ve dinamik konularını içeren kitabı yayımlandı. Işık olayları üzerindeki çalışmalarıyla ışığın bir dalgasal olay olduğunu açıklayan ve dalga kuramının gelişmesini sağlayan “Huygens İlkesi” ni ortaya koydu (1678). Işığın yansıma ve kırılmasını, çift kırılma olayını incelediği sırada “polarizasyonu” (kutuplaşmayı) bulup açıkladı.

Başlıca eserleri: Traite de la Lumiere (Işık Üstüne İnceleme) 1678, Discours sur laCanse de la Pesanteur (Yerçekimi Üstüne Konuşmalar) 1690, Commentarii ad Formandis Poliendiquee Vitris de Telescopia (Teleskopta Oluşan Kırılma Değerinin Açıklanması) öl.s. 1703.

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?