Christopher Okigbo Kimdir?

0
Advertisement

Christopher Okigbo kimdir ve ne yapmıştır? Christopher Okigbo hayatı, biyografisi, şiirleri ve eserleri hakkında bilgi.

Christopher Okigbo

Christopher Okigbo

Christopher Okigbo; (d. 1932, Ojoto – ö. 1967, Nijerya), Nijeryalı şairdir. Klasik şiir bilgisinin etkisiyle Afrika edebi geleneklerinin dışına çıkmaya çalışmış ve kişisel bir anlatıma yönelmiştir. Müzikalitesiyle dikkat çeken, inceden inceye işlenmiş, uyarıcı ve genellikle belirsiz dizeleri ve zor anlaşılır üslubu, Yunan ve Latin yazarlarının yanı sıra Ezra Pound ve T.S. Eliot‘ın, ayrıca Kitabı Mukaddes ve İbo mitolojisinin etkilerini yansıtır.

1956’da Ibadan Üniversitesi’nde Batı klasikleri öğrenimini tamamladıktan sonra öğretmenlik ve kütüphanecilik yaptı. Bir süre Nijerya federal araştırma ve enformasyon bakanının özel sekreterliğini yaptıktan sonra, Uganda’da çıkan uluslararası edebiyat dergisi Transition’ın Batı Afrika yayın yönetmenliğini üstlendi. 1966’da Dakar’daki Siyah Sanatları Şenliği’nde şiir dalında birincilik ödülünü kazandı, ama edebiyatın etnik grup ya da ırk temelinde değerlendirilmesine karşı olduğunu belirterek ödülü almayı reddetti.

Christopher Okigbo, ölümünden sonra yayımlanan toplu yapıtları Labyrinths with Path of Thunder‘a (1971; Labirentler ve Gökgürültüsünün Yolu) yazdığı önsözde, bütün şiirlerinin tek bir bütünün parçası olduğunu belirtir. Gerçekten de Okigbo’nun şiirleri kişisel bir dinin parçalan gibidir. Okigbo, kendisinin Irmak Tanrıçası Idoto’nun rahibi olan büyükbabasının ruhunu taşıdığına inanıyor ve ondan devraldığı rahipliği şiirleri aracılığıyla sürdürmek istiyordu.

Heavensgate (1962; Cennet Kapısı), Limits (1964; Sınırlar), Distances (1964; Uzaklıklar), Silences (1965; Sessizlikler) ve Path of Thunder (1965; Gökgürültüsünün Yolu) adlı kitaplarındaki dizeler, T.S. Eliot’ın yer yer kesintiye uğrayan ritmini ve “The Waste Land” (1922; “Çorak Ülke”) gibi şiirlerindeki dinsel arayışın izlerini taşır.

Advertisement

Okigbo ve romancı Chinua Achebe’nin Enugu’da bir yayınevi kurma girişimleri, Okigbo’nun 1967’de Biafra’nın Nijerya’dan bağımsızlığı için savaşırken ölmesi üzerine yarım kaldı.


Leave A Reply