Çiçek Nasıl Üretilir?

0

Çiçek nasıl yetiştirilir nasıl üretilir? Çiçek yetiştirilmesi ile ilgili kısa ve temel bilgiler

Çiçekler

Advertisement

Ağaç dikip yetiştirmek, sonunda onun güzelliğinden, gölgesinden, meyvesinden yararlanmak nasıl bir zevkse, çiçek yetiştirip bahçelerimizi, evimizi süslemek de bir zevktir. Çiçek zevki hele biz Türkler’de pek kökleşmiş bir alışkanlıktır. En yoksul evin penceresinde, kapısının önünde bir saksı çiçek görebilirsiniz.

Çiçek yetiştirmek güzel, yararlı, öğretici bir uğraştır. Küçük bir bahçe, o da yoksa birkaç saksı ile, günümüzden ayıracağımız yarım saat, güzel çiçekler yetiştirip evimizi bezememize yeter.

ÇİÇEK NASIL ÜRETİLİR?

Bütün bitkiler tohumdan yetişir. Ormanlarda ağaçlar kendiliğinden hep böyle üreyip çoğalır. Fidanlıklarda da birçok ağaçlar tohumdan yetiştirilir. Yalnız, bizim tohumu ekip beklememiz uzun süreceği için, bahçelerimizde yetiştirmek istediğimiz ağaçları, fidanlıklardan, bir, iki yaşına gelmiş bir fidan olarak alır, kendi toprağımıza dikeriz. Gül, karanfil, yasemin, ortanca gibi süs bitkilerini de böyle fidanlardan yetiştirmek daha kolaydır. Ancak, daha küçük boydaki çiçekler tohumlarından da kolayca yetiştirilebilir. Çok sayıda çiçek elde etmek istiyorsak tohumlar geniş kaplar içindeki topraklara ekilir, filiz verip biraz boy attıktan, fide haline geldikten sonra, bu fideler bahçelerdeki yerlerine, ya da saksılara aktarılır.

Advertisement

Öte yandan, soğan’larından (köklerindeki yumrulardan) yetiştirilen çiçekler de vardır. Lale bunlardan biridir. Ayrıca, gül, yasemin, hanımeli gibi ağaççıkların gövdelerinin dibinden fışkırmış sürgün’ler de, kökleriyle birlikte alınıp, başka yere dikilerek üretilir.


Leave A Reply