Ciddi Olmanın Önemi (Oscar Wilde) Oyununun Özeti, Konusu, Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Oscar Wilde’ın ünlü oyunlarından Ciddi Olmanın Önemi’nin perde perde açıklaması, özeti. Ciddi Olmanın Önemi hakkında bilgi.

Ciddi Olmanın Önemi

Ciddi Olmanın Önemi, Ciddi İnsanlar İçin Önemsiz Bir Komedi, Oscar Wilde’ın bir oyunudur. İlk olarak 14 Şubat 1895’te Londra’daki St James’s Theatre’da sahnelenen bu komedi, baş kahramanların külfetli sosyal yükümlülüklerden kaçmak için hayali kişilikleri korudukları gülünç bir komedidir. Geç Viktorya dönemi Londra’sının sosyal gelenekleri içinde işleyen oyunun ana temaları, kurumları evlilik kadar ciddi ele alırken kullandığı önemsizlik ve bunun sonucunda Viktorya döneminin yollarının hicividir. Bazı çağdaş eleştiriler oyunun mizahını ve Wilde’ın sanatsal kariyerinin zirvesini överken, diğerleri oyunun sosyal mesaj eksikliği konusunda temkinli davrandı. Yüksek komedisi ve esprili diyalogu Ciddi Olmanın Önemi’nin en kalıcı popüler oyunu olmasına yardımcı oldu.

Ciddi Olmanın Önemi

Özeti

Perde I: Algernon Moncrieff’in Half Moon Caddesi’ndeki dairesi

Oyun, aylak genç bir beyefendi olan Algernon Moncrieff’in en iyi arkadaşı Jack Worthing’i (“Ernest”) kabul etmesiyle başlar. Ernest, Algernon’un kuzeni Gwendolen Fairfax’a evlenme teklif etmek için taşradan geldi. Algernon, Ernest’in sigara tabakasında neden “Küçük Cecily’den sevgili Jack Amcasına en büyük sevgisiyle” yazısını taşıdığını açıklayana kadar rıza göstermeyi reddediyor. ‘Ernest’ ikili bir hayat yaşadığını kabul etmek zorunda kalır. Taşrada, genç koğuşu olan mirasçı Cecily Cardew’in yararına ciddi bir tavır takınır ve Londra’daki Ernest adındaki zavallı küçük erkek kardeşi için endişeleniyormuş gibi davranırken Jack adını kullanır. Bu arada şehirde, çapkın Ernest kimliğine bürünür. Algernon da benzer bir aldatmacayı itiraf ediyor: Ülkede, istenmeyen bir sosyal yükümlülükten kaçınmak istediği zaman “ziyaret edebileceği” Bunbury adında geçersiz bir arkadaşı varmış gibi davranıyor. Jack, Algernon’a kır evinin yerini söylemeyi reddediyor.

Gwendolen ve heybetli annesi Lady Bracknell, Jack Gwendolen’e evlenme teklif ederken, Lady Bracknell’in dikkatini başka bir odada dağıtan Algernon’a seslenir. Kabul eder, ancak büyük ölçüde adı Ernest nedeniyle onu seviyor gibi görünmektedir. Jack buna göre “Ernest” olarak yeniden vaftiz olmaya karar verir. Bu samimi konuşmada onları keşfeden Lady Bracknell, Jack’i müstakbel talip olarak görür. Victoria İstasyonunda bir el çantasında bebek olarak keşfedildikten sonra evlat edinildiğini öğrenince dehşete kapılır, onu reddeder ve kızıyla daha fazla temas kurmasını yasaklar. Gwendolen ona ölümsüz aşkını gizlice vaat etmeyi başarır. Jack ona taşradaki adresini verirken, Algernon bunu gizlice kolunun manşetine not eder: Jack’in genç ve güzel koğuşunu ifşa etmesi, arkadaşını onunla tanışmaya motive etti.

II. Perde: Malikanenin Bahçesi, Woolton

Cecily mürebbiyesi Bayan Prism ile çalışıyor. Algernon, Ernest Worthing gibi davranarak gelir ve çok geçmeden Cecily’yi büyüler. Jack Amca’nın şimdiye kadar olmayan kara koyun kardeşi tarafından uzun süredir büyülenmiş, Algernon’un Ernest rolünde (görünüşe göre özellikle düşkün olduğu bir isim) Algernon’a düşmeye yatkındır. Bu nedenle Algernon da rektör Dr. Chasuble’ın onu “Ernest” olarak yeniden vaftiz etmesini planlıyor. Jack, çifte hayatını terk etmeye karar verdi. Tam bir yas içinde gelir ve kardeşinin Paris’te şiddetli bir ürperti içinde öldüğünü duyurur; bu hikaye, Algernon’un Ernest kılığında varlığının altını oyar. Gwendolen şimdi evden kaçarak içeri girer. İki erkeğin geçici yokluğu sırasında, her kadın öfkeyle “Ernest” ile nişanlı olduğunu ilan eden Cecily ile tanışır. Jack ve Algernon yeniden ortaya çıktıklarında, aldatmacaları ortaya çıkar.

Advertisement
III. Perde: Manor House’da Sabah Odası, Woolton

Kızının peşinden gelen Lady Bracknell, Algernon ve Cecily’nin nişanlı olduklarını öğrenince şaşırır. Cecily’nin servetinin açığa çıkması, Lady Bracknell’in genç bayanın uygunluğu konusundaki ilk şüphelerini kısa sürede ortadan kaldırır, ancak koruyucusu Jack tarafından herhangi bir ilişki yasaklanır: sadece Lady Bracknell, Gwendolen ile kendi birliğini kabul ederse – yapmayı reddettiği bir şey.

Çıkmaz, Lady Bracknell’in 28 yıl önce bir aile bakıcısı olarak, bir erkek bebeği bir bebek arabasıyla yürüyüşe çıkaran ve bir daha geri dönmeyen kişi olarak tanıdığı Bayan Prism’in dönüşüyle ​​bozulur. Zor durumda kalan Bayan Prism, yazdığı bir romanın müsveddesini çocuk arabasına ve bebeği de Victoria İstasyonu’na bıraktığı bir el çantasına dalgın bir şekilde koyduğunu açıklıyor. Jack, Leydi Bracknell’in merhum kız kardeşinin büyük oğlu ve dolayısıyla Algernon’un ağabeyi olan kayıp bebek olduğunu gösteren aynı çantayı üretir. Böyle saygın ilişkiler edindikten sonra, sonuçta Gwendolen için bir talip olarak kabul edilebilir.

Ancak Gwendolen, yalnızca Ernest adında bir adamı sevebileceği konusunda ısrar ediyor. Leydi Bracknell, Jack’e ilk doğan olarak babasının General Moncrieff’in adının geleceğini bildirir. Jack ordu listelerini inceler ve babasının adının – dolayısıyla kendi gerçek adının – aslında Ernest olduğunu keşfeder. İddia baştan beri gerçekti. Mutlu çiftler – Jack ve Gwendolen, Algernon ve Cecily ve hatta Dr. Chasuble ve Miss Prism – kucaklaşırken Lady Bracknell yeni akrabasına şikayet ediyor: “Yeğenim, önemsizlik belirtileri gösteriyor gibisin.” “Aksine, Augusta Teyze”, diye yanıtlıyor, “Hayatımda ilk kez Ciddi olmanın hayati önemini anladım.”

Karakterler

  • Jack Worthing (Ernest), taşralı genç bir beyefendidir ve Gwendolen Fairfax’a aşıktır.
  • Algernon Moncrieff, Londralı genç bir beyefendi, Lady Bracknell’in yeğeni, Cecily Cardew’e aşık.
  • Gwendolen Fairfax, Jack Worthing tarafından sevilen genç bir bayan.
  • Leydi Augusta Bracknell, sosyete leydisi, Gwendolen’in annesi.
  • Cecily Cardew, genç bir bayan, Jack Worthing’in vesayetinde.
  • Bayan Prism, Cecily’nin mürebbiyesi.
  • Rahip Canon Chasuble, Jack’in cemaatinin rahibi.
  • Lane, Algernon’un uşağı.
  • Merriman, Jack’in kır evinin uşağı.


Leave A Reply