Çifteler Nerededir?

0
Advertisement

Çifteler nerededir? Çifteler hangi ilimize bağlıdır? Çifteler ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ÇiftelerÇifteler; Eskişehir İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 22 köyü vardır. İlin güneyinde; doğudan Sivrihisar, kuzeyden Mahmudiye, batıdan Seyitgazi ilçeleri, güneyden Afyonkarahisar ile çevrilidir.

İlçe toprakları, yükseltileri 800-1.000 m arasında değişen düzlüklerden oluşur. Çifteler Ovası’nı oluşturan bu düzlükler tarıma çok uygun ve oldukça verimlidir. Sakarya Irmağı’nın yukarı çığırının suladığı ilçe tarım alanlarında buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği ve şekerpancarı ekilir; elma, armut, üzüm yetiştirilir. Hayvancılık ilçede bulunan Çifteler Harası’nın katkılarıyla çok gelişmiştir. Damızlık cins sığır ve at yetiştirilen harada çok sayıda Ankara keçisi de vardır. İrili ufaklı pek çok ırmağın bulunduğu ovada, ilçe merkezinin 5 km güneydoğusunda Sakarya Başı denilen yerden Sakarya Irmağı doğar. Sakarya’yı besleyen küçük su kolları, ilçe topraklarının sulanmasında büyük önem taşır.

Aynı adı taşıyan ovanın ortasında, Eskişehir-Afyonkarahisar Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 870 m yükseklikte kurulu olan ilçe merkezi, İl merkezine 66 km uzaklıktadır. 1953’te ilçe oldu.

Advertisement

Leave A Reply