Çiğ Börek Tarifi

0

Kırım Tatarlarının meşhur böreği olan ve Eskişehir’de çok güzel yapılan çiğ börek malzemeleri ve tarifinin yer aldığı sayfamız.

Çiğ Börek

Advertisement

Çiğ Börek Tarifi

Malzemeler
Börek malzemeleri;
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı sirke
Aldığı kadar su
Tuz
3 su bardağı un
İçi için;
1 çay bardağı sıvı yağ
250 gram kıyma
4-5 çorba kaşığı su
Tuz
1 adet orta boy soğan
Karabiber

Çiğ Börek Tarifi

İlk olarak genişçe bir kabın içerisine unu, tuzu, sirkeyi, sıvı yağı ve suyu ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde ediyoruz ve ardından üzerine nemli bez sererek bir kenarda 15-20 dakika kadar mayalanması amacıyla dinlendiriyoruz. İç harcını hazırlamak için bir karıştırma kabına kıymayı koyarak üzerine tuz ve karabiber serpiyoruz. Soğanı rendeliyoruz veya çok ince doğrayarak içine ilave ediyoruz.4-5 yemek kaşığı su ilave ederek karıştırıyoruz. İç harcımız hazır.

Dinlenmeye bıraktığımız hamurdan, cevizden biraz daha irice bezeler alıyoruz. Tezgâha un serpiyoruz ve bezeleri ufak tabak genişliğinde açıyoruz. Açtığımız hamurun bir tarafına 1 çorba kaşığı kıyma yerleştiriyoruz ve kaşığın tersiyle yayıyoruz. Diğer tarafını yarım ay şeklinde üstüne kapatıyoruz. Kenarlarını iyice kapatıyoruz ve çatalın tersi ile uçlarını şekillendiriyoruz.

Advertisement

Börekleri çok bekletmeden kızartırsak daha çıtır çıtır ve lezzetli börekler elde ederiz. Geniş ve derin bir tencerede ya da tavada bol sıvı yağı kızdırıyoruz. İyice kızınca börekleri arkalı önlü olmak üzere kızartıyoruz. Çiğ börek tarifi artık servise hazır.

Afiyetler olsun.


Leave A Reply