Ciğerin En Güzel Hali, Arnavut Ciğeri Tarifi, Yapılışı ve Malzemeleri

0

Arnavut ciğeri nasıl yapılır? Arnavut ciğerinin tarifi, yapılışı ve malzemeleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut ciğeri özellikle meze olarak kullanılsa bile benim gibi ağzına hiç içki koymayan kişiler için de muazzam bir yemek. Sadece Arnavut ciğeri ile dahi muhteşem bir ziyafet çekerek öğle ya da akşam yemeğini yapanların sayısı hiç de az değildir.

Arnavut Ciğeri Malzemeleri

Zarı temizlenmiş ve iri irir doğranmış 800 gram KUZU ciğeri
Un (1 çay bardağı + kızartma için 2 çorba kaşığı daha)
Tuz (1,5 tatlı kaşığı)
Pul Biber
Sıvı Yağ

Servis Ederken Kullanmak İçin;
Kimyon
Halka halka doğranmış kuru soğan
Sumak
MaydanozArnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Arnavut Ciğeri Tarifi

Malzemeler kısmında da belirtildiği gibi zarları temizlenmiş ve küp küp doğranmış olan (resimdeki gibi) kuzu ciğerlerini bir tel süzgeç yardımı ile süzün ve iyice temizleyin. Ciğerlerin mutlaka taze olmasına dikkat edin emin olmadığınız noktalardan sırf alışveriş yapmak için satın almayınız.

Küçük bir kap alın ve bu kabın içerisine kızartmada kullanmak için gerekli un, tuz ve pul biberleri karıştırın. Ciğerleri bu karışım içerisine atın ve iyicene karıştırın. Kızartma tenceresine yağınızı koyun ve kızmasını bekleyin. Kızgın yağa ciğerleri atın ve yaklaşık olarak 1,5 dakika kadar kızartın.

Ciğerleri kızarttıktan sonra kabınıza yeniden un serpin ve ikinci defa ciğerleri kızartmaya geçin. 1 dakika kadar daha kızgın yağda ciğerlerinizi kızartın. Ardından kızarmış olan ciğerleri bir kap içerisine alın. Bu kaba yaklaşık olarak 5 6 kaşık kadar kızartma yağından ekleyin. Ardından da bir beze sarın ve ciğerleri dinlendirin.

Kuru soğanları ince ince piyazlık olacak şekilde doğrayıp sumak ile iyice karıştırın. Sumaklı soğan ile Arnavut ciğerinizi servis ederken tabağa aynı zamanda bir miktar kimyon serpip limonlu maydanoz da yanında servis etmeyi ihmal etmeyin. Afiyet olsun.


Leave A Reply