Çikolata Nedir? Çikolata Nasıl Yapılır?

0

Çikolata nedir? Çikolata nasıl üretilir, çikolatanın tarihi, çikolatanın içinde ne bulunur, çikolata üretimi hakkında bilgi.

cikolataÇikolata; Tropikal gölgelerde yetişen bir kakao ağacının tohumlarından yapılan yiyecek maddesidir. Ünlü tabiat bilgini Linnaeus, bu tropikal kakao ağacına, Latince tanrıların gıdası anlamına gelen theobroma adını vermiştir. Çikolatanın ham maddesi en çok Güney Amerika’nın kuzey bölümünde ve Afrika’da Altın Kıyısı (Ghana)’nda elde edilmektedir

Advertisement

Kakao ağacından ilk olarak eskiden Meksika’da yaşayan Aztekler faydalanmışlar Avrupalılar Amerika’ya ayak basmadan çok önce bu yerliler kakao ağacının tohumlarını bir çeşit içki yapmakta kullanmışlardır. Sonradan bu ülkeyi kuşatarak Aztekler’ e yaptığı savaşları kazanan İspanyol komutanı Hernando Cortes, Aztek İmparatorundan, birçok savaş ganimeti arasından çikolata almış, böylece Avrupalılar’a çikolatayı tanıtmıştır.

Çikolata, Avrupa’da ilk defa, 1840’ta ingiltere’de yapıldı. Kısa bir süre sonra da Amerika Birleşik Devletlerinde geniş ölçüde çikolata yapılmaya başlandı. Sütlü çikolata ilk olarak 1876’da İsviçre’de yapılmıştır.

Çikolata Nasıl Yapılır

Advertisement

Theobroma cinsi kakao ağacından elde edilen tohumların çikolata haline gelmesi şöyle olur:

Önce ağacın tohumları uzun bir sırığın ucuna bağlı kıvrık bir bıçakla kesilir Toplanan tohumlar birkaç gün açık havada bırakılarak kurutulur. Sonra kabuklarından ayrılarak kümeler halinde yığılır, bir süre terletmek üzere bekletilir. Kabuğundan yeni çıkarılmış kakao tanelerinin ilkin pek acı bir tadı vardır. Fakat bu bekletme sırasında tanelerde meydana gelen mayalaşma bazı kimyasal değişmeler onları tatlandırır Bu değişiklik sonunda kakao taneleri koyu kahverengi bir renk alır. Sonra taneler kurutulur, ayıklanıp temizlenir, büyüklüklerine göre seçilerek satılacak duruma getirilir.

Fabrikalarda taneler önce büyük kazanlarda kavrulur. Bu, tanelerin daha çok tatlanmasını, kolay ezilmesini sağlar. Sonra kakao taneleri kuvvetli değirmenlerde ezilir, koyu kahverengi bir sıvı haline getirilir. Bu sıvı çeşitli şekilleri olan kalıplara dökülerek soğutulur, böylece çikolata elde edilmiş olur. Sütlü çikolata yapımında kakao sıvısına bir miktar nişasta, süt, şeker katılır.

Çikolata çok kuvvetli ve besili bir gıdadır. Yarım kilo sütlü çikolatada aynı ölçüdeki sığır etinin, bir düzine yumurtanın iki katı kalori vardır. Çikolata, az hacimde çok gıda bulunduğundan, askerler ve yolcular için mükemmel bir besindir.

Advertisement


Leave A Reply