Cildi Doğal Yollarla Nemlendirme Nasıl Yapılır? Cilt Nasıl Temizlenir?

0
Advertisement

Cilt doğal yollar ile nasıl nemlendirilir ve temizlenir. Neler kullanılarak cildimiz doğal yollardan nemlendirilir konusu hakkında bilgiler.

cilt

Kaynak: pixabay.com

Cilt yapısı doğal olarak nasıl temizlenir?

Hem ergenlik çağından itibaren genç yaşlarda iyi bir cilt yapısına sahip olmak adına hem de ilerleyen yaşlarda sağlıklı bir cilt görüntüsüne sahip olmak adına… Her daim cilt temizliğine ve nemliliğine dikkat etmek gerekmektedir. Cilt bakımı dediğimiz noktada temel olarak yaptığımız temizleme ve nemlendirme işlemleri bakımın temel öğeleri. Bunun dışında yapılan uygulamalar ise cilt üzerinde uygulanabilecek yan öğelerdir.

Hem nemlilik hem de saf bakım adına tercih edebilecek alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılması önerilen doğal ürünlerle oluşturulacak maskeler ve kremleri kullanmak da konuyla ilgili bir alternatiftir. Piyasada doğal nemlendirici krem markaları adı altında satılan ürünlerin de bazılarının sertifikalı olarak doğal olması, bu ürünlerin de katkısız olarak cildi nemlendirip güzelleştirdiğine ikna edici olmaktadır.

cilt siyah nokta

Kaynak: pixabay.com

Kadınlar için cildi nemlendirmenin önemi

Kadınların doğal ürünler kullanarak cilt nemliliklerine dikkat etmeleri, hem makyaj yapmadan önce cilde sürülen doğal nemlendiricilerle birlikte cilt yapısının zararlı kozmetik makyaj malzemelerinin emilmesini değil doğal nemlendirici ürünün emilmesini sağlaması açısından ve de cilde zarar verici dış etkenlere karşı doğal içerikte bir koruyucu ürün olması açısından çok daha yararlı ve avantajlı durumlar yaratmaktadırlar.

Yani, hayat şartları gereği sürekli olarak makyaj yapmak durumunda kalan kadınlar için ekstradan önem arz eden bu durumda; kadınların her gün bu nemlendirici bakımı ciltlerine yapmaları kozmetik ürünlerden daha az etkilenmelerine ve ciltlerinin daha geç yaşlanmaya başlamasına yardımcı olmaktadır.

cilt bakimi

Kaynak: pexels.com

Cilt doğal şekilde nasıl nemlendirilir?

Cildi doğal bir biçimde nemlendirmenin en doğal ve pratik yolu; doğal ürünler satan marketlerde ve doğal ürünler satılan internet sitelerinde yer alan doğal yağlardan kullanmaktır. Pek çok çeşidi ve pek çok ihtiyaca uygun aroması olan bu yağları istediğimiz gibi yüzümüze, ellerimize ve vücudumuzun geri kalanına uygulamamız mümkün olmaktadır.

Advertisement

Bahsi geçen bu çeşitli doğal yağlar, yöntem olarak soğuk presleme yöntemiyle elde edilmektedir. Hangi üründen elde ediliyorsa ve bu ürünlerin de çekirdekleri varsa genelde çekirdeklerinin yağı çıkartılır çünkü çekirdeklerde daha faydalı içerikler bulunabilmektedir. Bu yüzden bu şekilde elde edilebilen organik yağları evde üretmemiz imkansız olduğundan ancak bir aktarda ya da bu ürünlerin satışından sorumlu olan siteler vasıtasıyla satın alabilme imkanımız bulunmaktadır.

Çay ağacı yağı : Cildi nemlendirme görevini yerine getirirken aynı zamanda hem sivilcelerin hem de siyah noktaların ortadan kalkmasına yardımcı olan bu ürün, cildin daha sakin ve güzel bir yapıya kavuşmasını da sağlamaktadır. Çay ağacı yağını kullanırken onda biri kadar badem yağıyla karıştırmak gerekmektedir çünkü saf olarak sürüldüğünde tahriş yaratabilmektedir.

Zeytinyağı : Mevcut nemlendiricilerin en doğallarından birisi de kuşkusuz ki zeytinyağıdır. Cilt üzerinde olumlu etki yaratan antioksidanları ve esansiyel yağ asitlerini içeriğinde barındıran zeytinyağı. Cildin istenilen bölgesine düzenli aralıklarla ince bir şekilde sürülmelidir.

Susam yağı : Cilt üzerinde oldukça yumuşatıcı ve nemlendirici etkisi bulunan susam yağı. İsteğe göre tek başına da kullanılılabilir. Daha çok yarar sağlaması adına kendisine uygun olacak ürünlerle birlikte bir krem haline dönüştürülerek de kullanılabilir. Örneğin; üç çorba kaşığı gül suyunu bir tatlı kaşığı miktarındaki lanolinle ısıttıktan sonra üzerine bir çorba kaşığı susam yağını buharda tutarak ısıtıp malzemelerin üstüne eklemeniz yeterli olacaktır. Oluşturduğunuz bu kremi buzdolabında saklamak şartıyla iki ay boyunca kullanmanız önerilmektedir.

Badem yağı:

Piyasadaki ürünler içerisinde en iyi E vitamini kaynaklarından biri olan badem yağı bu içeriği sayesinde hem cildi güzelce nemlendirerek hem de yaşlanma etkilerinin ortaya çıkma süreçlerini geciktirebilmektedir.

Gülsuyu: Doğal yollarla üretilmiş olan gül suları, her zaman için cilde uygun bir doğal nemlendirici ürün niteliğini taşıyabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken esas olgu, bu ürünün yüzde yüz bir biçimde doğal yollarla üretildiğine emin olunmasıdır. Aldığınız gül suyu ürününü uyumadan önce cildinize yeterli oranda sürüp sabaha kadar bekletmeniz gerekmektedir.

Advertisement

Bal : Yine geceleri uyumadan önce yüze sürülecek doğal ürünlerden biri de baldır. Doğal yollarla elde edilmiş organik balı uykuya geçmeden önce yüzünüze uygulayıp 20 dakika kadar bekletmeniz önerilmektedir. Soğuk suyla cildinizi temizleyip bu uygulamayı 4-5 sefer daha devam ettirdiğinizde gözle görülür bir nemliliği fark etmeniz olası olacaktır.

Yoğurt : İçeriğinde bulunan antiinflamatuarlarla ve antioksidan özelliklerle, özel olarak kuru ciltler için nemlendirici. Krem yapımında gönül rahatlığıyla kullanılacak bir ürün olan yoğurt; aynı zamanda cilt üzerinde rahatsız edici ve zarar verici kaşıntıların oluşmasına neden olan bakterilerin de ortadan kaldırılmasında etkin rol oynamaktadır. Sade yoğurdu hiç bir işleme gerek duymadan nemlendirmek istediğiniz bölgeye öylece sürün. 10 dakika bekletmeniz ve ardından ılık bir duş almanız yeterli olacaktır.

Evde Cilt Temizliği İçin Gül Suyuyla Hazırlanan Tonik Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
  • 1/4 bardak gülsuyu
  • 2 bardak su
  • 9 adet gül tomurcuğu

Miktar: 3-8 göz veya yüz yıkaması yapar.

Hazırlanışı: Küçük bir emaye tencerede, gül tomurcuklarıyla suyu bir iki dakika kadar kaynatın. Sıvıyı temiz bir kaba içine dökün ve buzdolabına kaldırın. Soğuyunca içine Gülsuyunu ekleyin. Losyonu 3 gün içinde tüketmeniz gerekir.

Kullanımı: Göz Çevrenizi ve yüzünüzü bu su ile temizleyin.


Leave A Reply