Cildiniz Yağlıysa Endişelenmeyin Yağlı Ciltler İçin Limon Maskesi

0

Yağlı ciltlerin güzelliği için evde hazırlayıp, uygulayabileceğiniz limon maskesi tarifi. Limonlu maske, losyon tarifleri.

limon

Kaynak: pixabay.com

Yağlı Ciltler İçin Limon Maskesi

Sivilce veya akne illetlerinden şikâyetçiyseniz, cildiniz asitlenmeye muhtaç demektir. Cilt doktorları böylelerine asitli sabunlar tavsiye ederler.

Aşağıdaki maske cildinize aynı zamanda hem asit, hem de vitamin kazandıracaktır:

Sivilce ve Akne İçin;

Bir limonun suyunun içine, limonun kabuğunun dış tabakasını rendeleyin. (Limon kabuğunun antiseptik yağlar itibariyle zengin olan kısmı burasıdır.) Yukarıdaki karışıma bir küçük tutam asit salisilik de kattıktan sonra, sıvıyı kat kat birkaç tabaka halinde yüzünüze sürün. Bu maskenin üst üste birkaç gün tatbik edilmesi, cildinizin pul pul dökülmesiyle sonuçlanacaktır. Maskeyi tekrar etmeden önce, bu hafif soyulmanın son bulmasını bekleyin.

Sivilceli ve yağlı ciltler genel olarak pek nazik değillerdir. Bununla beraber limon maskesini fazla kuvvetli bulursanız, limon suyunun yerine eşit miktarlarda portakal ve greyfurt suyu kullanabilirsiniz.

Limon suyu, cildi temizleyen ve kuvvetlendiren birçok maskenin imalinde de kullanılabilir. İşte onlardan bir tanesi:

Temizlemek Kuvvetlendirmek İçin

Bir limonun suyu ile bir yumurtanın akını evvelâ beraberce karıştırdıktan sonra, muhallebi kıvamına gelinceye kadar durmadan karıştırarak pişirin. Bu maske yüze sıcak olarak (ılık) yayılacaktır. Sonradan kolaylıkla çıkarılabilmesi için, önceden yüze besleyici bir krem veya pirinç suyu sürmek faydalı olur.

el bakımı

Kaynak: pixabay.com

ELLER İÇİN LİMONLU LOSYON:

Bir limonun suyu ile bir çorba kaşığı gliserini karıştırdıktan sonra, bu sıvıya birkaç damla da kolonya katın. Böylece elleri beyazlaştıran bir losyon elde edilmiş olur. Fakat devamlı kullanılması halinde elleri tahriş edebileceği için, bu losyonu bir çiçek suyuyla yarı yarıya hafifletmek mümkündür.

DOMATESLİ LOSYON:

Limon yerine bir domatesin suyunu sıkarak, içine, limonlu losyon için kullandığınız miktarlarda gliserin ve kolonya katın.


Leave A Reply