Cilt kuruluğunu engellemek için yapılması gerekenler nelerdir?

0

Cilt kuruluğu nedir? Cildimiz neden ve ne şekilde kurur? Cildimizin kurumaması ve nemli kalması için yapılması gerekenler nelerdir?

cilt

Kaynak: pixabay.com

Cilt kuruluğu nedir?

Cilt tipleri arasında en çok bakım gerektiren ve özellikle kış aylarında sürekli problemler yaşayan cilt tipi kuşkusuz ki kuru cilttir. Bunun dışında normal ya da yağlı cilt tipleri de mevsim geçişlerine, ortam koşullarına bağlı olarak bir anda kuruyarak bakıma ihtiyaç duyabilir. Özellikle kış aylarında çok sıcak ortamdan çok soğuk ortama çıktığımızda ya da sürekli sıcak ortamda bulunduğumuzda aşırı sıcağa maruz kaldığından cildimiz kuruyabilmektedir.

Advertisement

Cilt kuruluğu en çok ellerde, boyunda ve yüz bölgesinde görülmektedir. Bu duruma herhangi bir müdahalede bulunmayıp cildimizi nemlendirmezsek kısa süre içinde tenimizde çeşitli çatlamalar, kabuklanmalar ve kırışıklıklar oluşabilir. Bunun dışında pul pul dökülmeler de meydana gelebilmektedir. Eğer cildimizin kurumasına izin verirsek cilt yapısının erken yaşlanmasına yol açmamız mümkündür. Cildimizin olması gereken nemlilikte olması, çok fazla gerilmemesine ve böylelikle döküntülerin ya da çatlakların oluşmamasına yol açar. Tam da bu sorun için uzun yıllardır piyasada yüzlerce ürün üretilmiş, cildin nemli kalması için başlıca ihtiyaç olan E vitamini özlü bir çok krem, maske vb. ürünler satışa çıkarılmıştır.

Cilt Bakımı

Kaynak: pixabay.com

Kimyasal Maddeler Dikkat!

Ancak burada da gözden kaçırılmaması gereken nokta, bu ürünlerin de içeriğinde pek çok kimyasal madde bulunduğudur. Bu ürünler cildimizi hem bir yandan nemlendirip eski pürüzsüz haline getirdiği gibi bir yandan da içeriğindeki kimyasal formları derimize nüfus ettirmektedir. Kullanılan kremlerin ve bakım ürünlerinin hiç bir zararı yokmuş gibi gözükse de uzun vadede ilerleyen yaşlarda bu ürünlerin yarattığı sorunlar cildimizde çok açık bir şekilde gözükecektir. Üstelik bu tip bakım ürünleri piyasada ünlü markaların adı altında çok yüksek fiyatlara satılmakta, tüketici bunun yerine daha uygun fiyatlı ürünlere yöneldiğinde bu ürünlerin de içeriğinin ucuz ve kalitesiz malzemelerle oluşturulmasından dolayı cildini iyileştireceğine daha zarar verecek ürünler satın almaktadır.

Uzmanların ortak görüşüne göre tüm bu problemlerden kurtulmak, hem maddi hem de manevi bir sıkıntı yaşamamak için cildi nemlendirmek için yapılacak en basit şey doğal ürünlerle bir karışım oluşturmaktır. Aktarlardan ya da benzer yerlerden alınacak doğal ürünlerle oluşturulacak doğal karışımlar hem hiç bir katkı maddesi içermediğinden dolayı cildinizde doğal yollarla bir etki bırakacak, hem de çok pahalıya aldığınız küçük nemlendirici tüplerin hemen bitmesi yerine istediğiniz oranda hazırladığınız malzemeyi daha uzun sürelerde saklayabilme imkanınız olacaktır. Bu tip evlerde hazırlanan doğal nemlendirici ürünlerin, içeriğinde kullandığınız herhangi bir maddeye alerjik reaksiyonunuz olmadığı sürece hiç bir yan etkisi de bulunmamaktadır.

Cilt kuruluğunu engellemek için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Koku esansı içeren herhangi bir ürünü cildinize uygulamayın.
  • Sabunu direk cildinize uygulayarak yıkamayın.
  • Evinizde kimyasal ürünlerle ev temizliği yaparken ellerinizi asla birebir bu maddelerle temas haline geçirmeyin, mutlaka bir temizlik eldiveni kullanın.
  • Evinizde bulaşık yıkarken mutlaka bulaşık eldiveni kullanın, ellerinizi bulaşık deterjanıyla temas ettirmekten kaçının.
  • Ellerinizi sürekli soğuk suya ya da sürekli sıcak suya maruz bırakmayın.
  • Banyo yaparken hiç bir zaman çok sıcak suyla yıkanmayın. Sıcak su cildin nem değerlerini oldukça düşürücü etkiye sahiptir.
  • Güneşli havalarda dışarı çıktığınızda yüzünüze, boynunuza ve ellerinize mutlaka koruyucu faktörlü güneş kremi uygulayın.
  • Eğer güneşli havalarda araba kullanmak gibi bir durumunuz varsa, ellerinizi güneşin kurutucu etkisinden korumak için mutlaka nemlendirin.
  • Günde en az 2 litre su içmeye özen göstererek cildinizin ihtiyaç duyduğu nemliliği sağlamaya çalışın.
  • Kendi cilt tipinizi daha iyi tanıyarak yanlış bakım ürünleri satın almak yerine, cildinize uygun doğru ürünleri kullanın. Çünkü kullanacağınız yanlış ürünler de zamanla cildinizde kurutucu etkiler yaratabilmektedir.
krem

Kaynak: pixabay.com

Cildi nemlendirmek için neler yapılabilir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi kuru cilde yapılacak en güzel müdahale, evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bakım ürünleridir. Hangi ürünleri cildinize ne şekilde uygulayacağınızı ise şu şekilde özetleyebiliriz;

Advertisement

Bir yemek kaşığı miktarında süt ile bir çiğ yumurta sarısını birbirine karıştırarak bir kabın içerisinde iyice çırpın. Daha sonra bu karışımı yüzünüze uygulayarak yüzünüzün üzerine ince bir tülbent serip kapatın. 15 dakikalık bir sürenin ardından öncelikle ılık suyla, ardından soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maddeyi kuru cildinize uygulamanız, yumurta sarısı ile cildinizin kaybettiğiniz vitaminleri geri kazanmasına; süt sayesinde de gerekli nemliliğe ulaşmasına yardımcı olur.

Yoğurt, doğal ürünler arasında cildin ihtiyacı olan nemi karşılayacak en kolay elde edilecek ürünlerden biridir. İçeriğinde yer alan antiinflamatur ve antioksidan içeriği ile kuruyan ciltlerin eski nemine tekrar kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Bunun dışında laktik asit içeriği de çatlaklarda ve kuruluklarda oluşması muhtemel bakterilerin yok edilmesini sağlar. Doğal, katkı maddesiz bir yoğurdu hiç bir şeyle karıştırmadan saf haliyle alıp yüzünüze, ellerinize ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra yoğurdu sürdüğünüz bölgelere hafifçe masaj yaparak yoğurdu cildinize iyice yedirmeniz daha etkili bir yöntem olacaktır. 10 dakikalık bir uygulamanın ardından da ılık suyla duş almanız yeterlidir.

zeytinyagi

Kaynak: pixabay.com

Zeytinyağı

Doğal nemlendirici dendiği zaman akıllara çoğu kozmetik ürününde de baş ürün olarak kullanılan zeytinyağı gelmektedir. Saf zeytinyağını cilde uygulamak, içerisindeki yağ asitleriyle cildinizi kuruluğundan çok kısa sürede kurtaracaktır. İşlenmemiş saf zeytinyağını göz kararınca alıp cildinizde kuru olan tüm bölgelere kullanabilirsiniz. Böylelikle hem cilt kuruluğunu geçirebileceğiniz gibi hem de kuru bölgelerde oluşan kırışıklıkların da önüne geçmiş olacaksınız.

Cildimizi nemlendirmek için özellikle büyüklerimizin çok eski zamanlardan beri kullandığı doğal ürünlerden biri saf gül suyudur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kullanacağınız gül suyunun marketlerde paketlenmiş olan işlenmiş gül sularından değil, organik gül sularından tercih edilecek olmasıdır. Gül suyu uygulamasını gece yatmadan önce cildinize gerekli olan miktarda uygulayarak kısa bir süre içinde cildinizin eski nemine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak en güzel nemlendiricilerden biri olan balı unutmamak gerekir. Özellikle organik ve işlenmemiş balı, gece uyumadan önce yüzünüze gereken miktarda sürüp 20 dakikalık bir süreçle beklediğinizde bu uygulamayı bir kaç kere de tekrarladıktan sonra cildinizdeki düzelmeyi gözle görülür şekilde hissetmeniz mümkün olacaktır.

Advertisement


Leave A Reply