Cilt Pürüzsüzleştirici Maskeler – Cildimiz İçin Doğal Maske Tarifleri

0
Advertisement

Cildimizi tabiri caiz ise bebek gibi göstermek istediğimizde aradığımız Cilt pürüzsüzleştirici maskeler hakkında bilgiler. Doğal cilt maske tarifleri.

cilt

Kaynak: pixabay.com

Cilt pürüzsüzleştirici maskeler

Her insanın dış görünüşü gereği isteyebileceği cilt görüntüsü, kuşkusuz ki olabildiğinde pürüzsüz, canlı ve parlak bir cildin görüntüsüdür. Yaşadığımız çağ ise bu isteklerin tam tersi şekilde bir cilt yapısına sahip olmamız için bütün olumsuz olanakları barındırmaktadır.

Örnek verecek olursak; doğanın ve çevrenin gün geçtikçe sağlığımız için daha kötü bir hale gelmesi, güneş ışınlarının cildimizi her geçen gün daha da kötü etkilemesi ya da diğer doğa olaylarından kaynaklı olarak cilt yapımızın sürekli olumsuz olarak etkilenmesi için daha pek çok sebep cildimizin yapısının bozulmasına yol açmaktadır.

Yüksek seviyelerde radyasyon içerici ortamlarda uzun yıllar boyunca bulunmak, iş olanaklarımızın olduğu bölgelerde uzun süre kirli duman yapısına da maruz kalmak gibi sebepler de cildimizin yapısının bozulmasının yanında daha ciddi sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Bu hastalıkların en tehlikelisi bilindiği üzere cilt kanseridir.

Cildin üzerinde oluşabilecek herhangi bir problemin kendini belli edebileceği görüntü cildin renginde matlaşmaların meydana gelmesidir. Az önce bahsettiğimiz sebeplere maruz kalan bireylerde direkt olarak mat ve kuru bir cilt yapısı oluşmaktadır. Bu tip problemlerin de kısa sürede halledilebilmesinin en mantıklı yolu doğal bitkisel ürünlerle hazırlanan maskeleri cilde uygulamaktır.

Piyasada cilt pürüzsüzleştirici doğal maskeler, yüz pürüzsüzleştirme kremi, cilt pürüzsüzleştirme maskesi, yüz pürüzsüzleştirici doğal maskeler gibi pek çok markanın pek çok kozmetik ürünü satılmakta, ancak bu ürünlerin yüzde doksanına yakını “doğal” oldukları ve kalite farkı iddiasıyla çok pahalı fiyatlara satılmaktadırlar. Bundan daha da önemlisi, doğal olmaları yönündeki tüm iddialarına rağmen içlerine eklenen malzemelerde mutlaka ürünün daha uzun süreli kullanılmasını sağlaması için pek çok kimyasal madde bulunmaktadır.

Advertisement

Evde doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz cilt pürüzsüzleştirici ve yüz pürüzsüzleştirici maskeler cilt problemlerinizi çözmenin en kısa ve en etkili yoludur. Doğal meyve, sebze ve diğer beslenme öğelerimizle hazırladığımız maskeler olması gerektiği gibi gayet doğal bir şekilde cilt yapısında problemleri etkili bir biçimde halledebilmektedir.

cilt bakimi

Kaynak: pexels.com

Cilt pürüzsüzleştirici doğal maske tarifleri

Bal ve limon maskesi tarifi :
Malzemeler
  • 1 çorba kaşığı miktarında bal
  • 1 çorba kaşığı miktarında limon suyu
Hazırlanışı

Elinizdeki malzemeleri iyice karıştırın. İyice karıştığından emin olmak için balın limon suyuna tamamen karıştığına ve eridiğine emin olun. Hazırladıktan sonra bütün cilde eşit miktarda sürülerek en fazla 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla temizleyin. Bal ve limon maskesi sayesinde ciltte uzun süreli parlaklık etkisi yaratılabilmektedir. Hatta bu etkisi sürülüp yıkandıktan sonra hemen görülebilmektedir.

Çilek maskesi :
Malzemeler
  • Göz kararı yulaf unu malzemesi
  • 1 avuç miktarında taze yapıdaki çilek
  • 1 adet yumurta
  • 2 çorba kaşığı miktarında yoğurt
Hazırlanışı

Elinizdeki yulaf kepeğinin içerisine taze çilekleri koyduktan sonra iyice karıştırın ve çileklerin ezilmesini sağlayın. Aynı zamanda başka bir kapta da tek bir yumurtanın sarısıyla yoğurt malzemesini de iyice çırpın. İki malzemeyi de bir araya katıp biraz karıştırarak kremsi bir kıvama getirin. Hazır olan malzemeyi 20 dakika suratınızda beklettikten sonra ılık suyla temizlemesini yapın.

Zeytinyağı, yumurta sarısı ve bal maskesi :
Malzemeler
  • 1 kaşık miktarında işlenmemiş doğal bal
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı miktarında sızma olan zeytinyağı
Hazırlanışı

Bir yemek kaşığı miktarındaki balla zeytinyağını hafifçe karıştırıp ardından yumurta sarısının içine dökerek karıştırmaya başlayın. Tüm yüz bölgesine göz çevresi hariç olacak şekilde bu pürüzsüzleştirici maske sürülerek 10 dakika beklenir. Bu sayede bal malzemesi sayesinde cilt yüzeyi temizlenecek, aynı zamanda nemlendirici olarak kullanılabilmektedir.

Sağlık Uyarı

Advertisement


Leave A Reply