Çingeneler Kitap Özeti, Konusu Karakterler Yorumlar Osman Cemal Kaygılı

1

Osman Cemal Kaygılı’nın Çingeneler adlı kitabı konusu, yorumlar, kısa özeti, tanıtımı. Çingeneler kitabı ile ilgili bilgi.

Çingeneler

Advertisement

Çingeneler Kitap Özeti – Osman Cemal Kaygılı

Kitabın Adı:Çingeneler
Kitabın Yazarı: Osman Cemal Kaygılı

Kitabın Özeti:

İrfan orta halli bir ailenin oğludur. Az bir öğrenim görmüştür. Müziğe düşkündür, biraz keman çalar. Duyguludur. Değişik şeyleri sever. Topkapı’ya yakın, babasından kalan bir evde, annesiyle oturmaktadır.

Bir gün Topkapı surlarında çingeneleri görmeye gider. Onların açık saçık konuşmaları, içten davranışları, çalgıları ve oyunları genç adamı etkiler. Çingenelerin hayatını incelemeye koyulur. Onların tiryakisi olur. Aralarına girer. Üstelik, Nazlı adında, orta yaşlı, dul bir kadına da gönlünü kaptırır. Bir arkadaşı İrfan’ı çingenelerden vazgeçirmeye uğraşır, ama başaramaz. Hatta, bu yüzden İrfan’la kavga eder. Araları açılır.

Nazlı bir gün ortadan kaybolur. Komşuları nereye gittiğini bilmezler. İrfan İstanbul’u alt üst eder, bütün çingene barınaklarını arar, fakat onu bulamaz.

Advertisement

Aradan aylar geçer. İrfan, Nazlı’ya Erenköy’de rastlar. Annesinin karşı çıkmasına aldırmadan onu evine getirir. Bir süre birlikte yaşarlar. Nazlı sıkılır, alıştığı özgür havayı arar. İlk fırsatta da kaçıp gider.

Nazlı’nın obasından Etem, İrfan’a gelir. Gülizar adındaki çingenenin kendisine aşık olduğunu söyler. İrfan çingenelere o denli alışmıştır ki, Nazlı’yı yitirdiğine göre, bu kadına yanaşmakta bir sakınca görmez. Gelgelelim, Gülizar öbür çingene kadınlara benzemez. Paraya düşkündür. Konuşması güzel, davranışı incedir. Bundan ötürü, çevresinde bir yığın belalısı vardır. Öyleyken İrfan onunla yaşamaktan çekinmez. Ama bu da uzun sürmez.

Bir gün çingenelerin hayatını merakla izleyen Reha Bey’le tanışır. Reha Bey onu şarkıcı Çakır Emine’yle tanıştırır. Gülizar gibi onun da belalısı çoktur. Nitekim, bir gece İrfan meyhanede Emine’yi seven külhanbeyi Suphi ile karşılaşır. İstemeden kavgaya tutuşur. Suphi’nin bıçak çektiğini görür. Sandalyeyi kaparak onu öldürür. Tutuklanır. On iki yıl hapis yatar. Çıktığında annesi ölmüştür. Artık ne dostu, ne de düşmanı kalmıştır. Hepsi yok olmuştur.

İrfan kahvelerde keman çalarak ekmek parasını çıkarır. Bir kahvede eskiden kavga ederek ayrıldığı arkadaşını görür. Hapiste tuttuğu anı defterini ona verir ve ortadan kaybolur.

Kitap Hakkında Yorumlar ve Yargı

«Osman Cemal Kaygılı’nın üç büyük romanından biri “Çingeneler” ismini taşır. Realizmin kuvvetli bir eseri olduğunda şüphe yoktur. Şaşılacak derecede tekniği de sağlam bir roman. Bunu yazmak için uzun yıllar Çingenelerin arasına girerek ve onlarla dost olarak yaptığı incelemelere ne kadar hayran kalsanız, Emile Zola gibi yer yer realizmi taşarak natüralizme yaklaşan bir eser vücuda getirmek için çektiği mihnete daha çok acırsınız.» (Halit Fahri Ozansoy).

«Osman Cemal, Topçular’daki evinin çevresinde oturan çingenelerden başlayarak istanbul civarındaki göçebe çergelerine kadar uzanıyor; dillerine, yaşayışlarına, törelerine kadar inerek edebiyatımızın bu en dikkate değer eserini hazırlıyor. Batı anlayışında roman ölçülerine pek uygun olmamakla, anlatışında, bölümler arasındaki bağlantılarda, kişiler arasındaki ilgilerde, gerçekçi yola uygun sağlam bir yapıya erişememekle beraber yine de bu roman, içinde anlatılanların doğruluğu ve kişilerinin canlılıkları yüzünden büyük bir değer taşımaktadır.» (Tahir Alangu).

Advertisement

«Şu var ki, çoğu zaman ana vakanın gelişmesinde etkisi bulunmayan bu gözlemler ve olaylar dizisi ile tıklım tıklım doldurulmuş olan eser, yer yer, roman bütünlüğünden çıkmakta, bir röportaj derlemesi gibi görünmektedir.» (Cevdet Kudret).


1 Yorum

Leave A Reply