Çin’in En Önemli Şehirlerinden Birisi Olan Şangay (Shangai) Hakkında Bilgi

0

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve dünyanın en önemli şehirlerinden birisi konumundaki Şangay kenti hakkında bilgiler. Şangay nerededir?

Şangay

Kaynak: pixabay.com

Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’ nin doğusunda, Kyangsu Eyaleti’nde liman kenti. Özel bir yönetim yapısı bulunan kentin yüzölçümü 1.999 km2‘dir. Çin’in en büyük nüfuslu kenti ve limanı, dünyanın en büyük limanlarından biridir. Huang-Pu Irmağı’nın Yang-Çe Irmağı ağzıyla kesiştiği noktadan 23 km içeride, Yang-Çe’nin Doğu Çin Denizi‘ne döküldüğü halice egemen konumda, tüm Yang-Çe Vadisi’nin giriş kapısıdır.

Kentten geçen Suçou Çayı’da doğu doğrultusunda akarak Huang-P’u’ya katılır. Çin’in başlıca endüstri (dokuma, demir-çelik, petrol antma, gemi, oto lastiği, ilaç, tarımsal ve elektrikli makineler, yapay gübre, saat, kimya, iş makineleri, ağır makine, çimento, besin maden antma ve ergitme, kauçuk, deri, sigara, termoelektrik santrallar), ticaret, kültür (Şanghay Üniversitesi 1895; Sağlık Yüksekokulu 1956; basım-yayın etkinlikleri, çeşitli yüksekokullar, kolejler) merkezlerinden biridir.

Şangay

Kaynak: pixabay.com

14 km uzunluğunda 460 m genişliğindeki limana, Vhangpoo Irmağı’nın taşıdığı kum ve çamur birikintileri, büyük sorun yaratmakta, ortalama derinliği 7 metre olan limandan, gemiler denize açılabilmek için suların yükselmesini beklemek zorunda kalmaktadır. Demiryolları, Kuzey ve Güney Çin’deki büyük merkezleri Şanghay’a bağlarken, iç (güneyinde Lunghua Havaalanı) ve dış (güneybatısında Hungçiao Havaalanı) hatlarda hizmet veren iki havaalanı vardır. Şahghay, eski kent, yabancı yerleşimler ve kent merkezi olmak üzere üç ana bölgeye ayrılır.

Geçmişte, 7 metre yüksekliğinde, 6 kapısı bulunan surlarla çevrili eski kentin sokakları dar, yerleşim düzensizdir. Fransız ayrıcalıklı bölgesi ve Uluslararası Yabancı Yerleşim Bölgesi, eski kentin kuzeyinde olup Şanghay’ın en tanınmış yerleri buradadır. 1930’larda gelişen kent merkezi, kuzey bölgesindedir. Lunghua Tapınağı, Zikavei Gözlemevi, yapay gölün üzerinde zig zag çizen Vu Sing Ting Köprüsü, Çing An Tapınağı kentin önemli tarihsel eserleridir.

Antik Tarih

Günümüz Şangay’ın batı kısmında 6000 yıl önce yerleşim yeri vardı. İlkbahar ve Sonbahar döneminde (yaklaşık MÖ 771 ila 476), Yue Krallığı tarafından fethedilen Wu Krallığına aitti ve bu da Chu Krallığı tarafından fethedildi. Savaşan Devletler döneminde (M.Ö. 475), Şangay Savaşan Devletlerin Dört Lordundan biri olan Chu’nun Lord Chunshen’in şefinin bir parçasıydı. Huangpu Nehri’nin kazısını emretti. Eski veya şiirsel adı Chunshen Nehri, Şangay’a “Şēn” lakabını verdi. Daha sonra Şanghay bölgesinde yaşayan balıkçılar, h called adlı bir balık aracı yarattı; bu da adını Eski Kent’in kuzeyindeki Suzhou Deresi’nin çıkışına ödünç verdi ve şehrin ortak bir takma adı ve kısaltması oldu.

İklim

Şangay, nemli subtropikal bir iklime (Köppen Cfa) sahiptir ve ortalama olarak ilçeler için ortalama 15.8 ° C (banliyöler için) 15.2-15.7 ° C (59.4-60.3 ° F) bulunmaktadır. Şehir dört ayrı mevsim yaşamaktadır. Kışlar soğuk ve nemlidir; Sibirya’nın kuzeybatı rüzgarları gece sıcaklıklarının donma derecesinin altına düşmesine neden olabilir. Her yıl kar yağışı ile ortalama 6.2 gün, kar yağışı ile 2.8 gün olmaktadır. Yazlar sıcak ve nemli olup, ara sıra sağanak yağışlar veya ucube fırtınalar beklenebilir. Ortalama olarak, 8,7 gün yıllık 35 ° C’yi (95 ° F) aşar. Yaz ve sonbaharın başlarında, şehir tayfunlara karşı hassastır.

En hoş mevsimler genellikle ilkbahar, değişebilir ve genellikle yağmurlu olmasına rağmen, genellikle güneşli ve kuru sonbahardır. Aylık olası güneş ışığının Mart ayında% 34 ile Ağustos ayında% 54 arasında değiştiği kent, yılda 1.895 saat parlak güneş ışığı almaktadır. 1951’den bu yana ekstremler 31 Ocak 1977’de −10.1 ° C (14 ° F) arasında değişti (resmi olmayan kayıt 19 Ocak 1893’te ayarlandı) 19 Ocak 1893’te 40.9 ° C’ye (106 ° F) 21’de Temmuz 2017 Xujiahui’deki bir hava istasyonunda ölçülmüştür.


Leave A Reply