Çinliler Neden Çubukla Yemek Yerler?

0

Çinlilerin neden çubuklar ile yemek yedikleri ile ilgili bilgiler.

Çin Yemeği

Bu konuda çeşitli rivayetler mevcuttur. Çinlilerin yemek yeme kültüründe yemekleri oldukça küçük parçalar haline yemek olduğu bilinmektedir. Çin’in geçmiş yaşam dönemlerindeki yaşam tarzları incelendiğinde sadece zengin ve ayrıcalıklı kişilerin masalarda oturup yemek yediği görülür. Yani zengin olmayan kişilerin masa kullanma gibi bir alışkanlığı bulunmamaktadır.

Sıradan halkın büyük bir kısmı tabak ellerinde yemek yerken bir ellerini tabağı tutmaya diğer ellerini ise yemeği yemek için kullandıkları için çubuk kullanarak yemeği tüketebilmektedirler. Çok hızlı artan Çin nüfusunu beslemek oldukça zorlaşmış ve yemekler küçük parçalar halinde çoğaltılarak tüketilmeye başlanmış ve hatta o dönemde tahta sıkınıtısı sebebi ile yemek çubukları kemik ve fildişinden (fildişi her zaman pahalı bir ürün olduğundan pek mantıklı değildir) yapmaya başlamışlardır.

Başka bir rivayete göre ise M.Ö 2500 yıllarında Çin’de büyük bir kıtlık olur ve aynı zamanda da bu kıtlığı yenebilmek için yeni fetihlere çıkılmasına karar verilmiştir. İşte bu dönemde ülkede ne kadar metal varsa eritilmiş ve silah yapımında kullanılmıştır. Bu savaşlar sırasında neredeyse hiç metal bulamayan Çinliler bambu ağacından her türlü eşyalarını yapmaya başladılar. İşte bu dönemde çubuklar ile mecburen yemek yemeye başladılar. Bu alışkanlık nesiller boyunca bugüne kadar süregeldi.


Leave A Reply