Çıplak Dağda Bir Gece – Modest Musorgski Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Modest Musorgski’nin bestesi Çıplak Dağda Bir Gece’nin özellikleri, hikayesi, ortaya çıkışı, konusu ve karakterler hakkında bilgi.

ÇIPLAK DAĞDA BİR GECE

Petersburg imparatorluk tiyatrosu müdürü Gedeonof dört ünlü besteci; Kui, Borodin, Rimski-Korsakof ve Mussorgski’yi çağırarak «Mlada» adlı bir masal operasını ortaklaşa bestelemelerini ister. 1871 – 1872 mevsimine yetişmesi gereken fakat hiçbir zaman gerçekleşmeyen bu tasarıda Mussorgski’ye bazı halk bayramı sahneleri ve «Çıplak Dağda Kara Tanrı Töreni» adlı bölüm düşmüştür. Çıplak Dağ, Kiyef yöresindeki Triglav Dağıdır. Hristiyan efsanesine göre, her yıl 24 Haziran günü St. Jean de Paptist bayramı gecesi aynı dağda «Sabbat» gecesi töreni yapılmakta, Kara Tanrı Çernobog keçi kılığına bürünerek görünmekte, bu arada şeytanlar, cadılar, büyücüler ve türlü şeytani ruhlar da törene katılmaktadır.

Mussorgski bölümü tamamlamış, opera fikri gerçekleşmeyince bir «senfonik şiir» olarak başına eklediği şu açıklamayla bırakmıştır: «Doğadışı seslerin derinden yankılanışı. Karanlık ruhların başlarında Tanrı Çernobog’la gelişi. Kara Tanrıya saygı ve bağlılık. «Sabat» töreninin yakın köyden yansıyan çan sesleriyle bitişi, karanlık ruhların kayboluşu, gün doğuşu.» Viladimir Stasof’a adanan partisyon bestecinin en ünlü eseri arasındadır.

Advertisement

Leave A Reply