Cipro İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Cipro ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Cipronun yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Cipro neyi tedavi eder, hakkında bilgi

cipro

Cipro

Kullanımları

Bu ilaç çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Siprofloksasin, kinolon antibiyotikleri adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Virüs enfeksiyonlarında (soğuk algınlığı, grip gibi) işe yaramaz. İhtiyaç duyulmadığında herhangi bir antibiyotik kullanmak, gelecekteki enfeksiyonlar için çalışmamasına neden olabilir.

Cipro nasıl kullanılır?

Siprofloksasin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı, genellikle sabah ve akşam günde iki kez doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Tableti, almadan önce böldüğünüzde, çiğnediğinizde veya ezdiğinizde acı bir tada sahip olabilir. Üretici, bu nedenle tabletin tamamını yutmanızı önerir.

Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz aksini söylemediği sürece bu ilacı alırken bol miktarda sıvı tüketin.

Bu ilacı, kendisine bağlanabilecek diğer ürünleri aldıktan en az 2 saat önce veya 6 saat sonra alın ve etkinliğini azaltın. Aldığınız diğer ürünler hakkında eczacınıza danışın. Bazı örnekler şunları içerir: kinapril, sevelamer, sükralfat, vitaminler / mineraller (demir ve çinko takviyeleri dahil) ve magnezyum, alüminyum veya kalsiyum (antasitler, didanosin çözeltisi, kalsiyum takviyeleri gibi) içeren ürünler.

Süt ürünleri (süt, yoğurt gibi) veya kalsiyum açısından zenginleştirilmiş meyve suyu da dahil olmak üzere kalsiyumdan zengin besinler de bu ilacın etkisini azaltabilir. Bu ilaçları, kalsiyumdan zengin gıdalar içeren daha büyük bir öğünün parçası olarak yemiyorsanız, bu ilacı kalsiyumdan zengin yiyecekleri yedikten en az 2 saat önce veya 6 saat sonra alın. Bu diğer gıdalar kalsiyum bağlama etkisini azaltır.

Doktorunuza veya eczacınıza bu ilacı kullanarak besin takviyeleri / replasmanlarını güvenle kullanmasını isteyin.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı ve uyku güçlüğü görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Olağandışı morarma / kanama, yeni bir enfeksiyon belirtileri (yeni / kalıcı ateş, sürekli boğaz ağrısı gibi), böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), Kırmızı / pembe idrar, karaciğer problemlerinin belirtileri (olağandışı yorgunluk, mide / karın ağrısı, kalıcı bulantı / kusma, sararma gözleri / cilt, koyu idrar) dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Şiddetli baş dönmesi, bayılma, hızlı / düzensiz kalp atışı, aort adı verilen ana kan damarında yırtılma / kırılma belirtileri (mide / göğüste ani / şiddetli ağrı), sırt, öksürük, nefes darlığı dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren bir tür dirençli bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Siprofloksasin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: diyabet, kalp problemleri (son kalp krizi gibi), eklem / tendon problemleri (tendinit, bursit gibi), böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, zihinsel / ruh hali bozukluklar (depresyon gibi), miyastenia gravis, sinir problemleri (periferik nöropati gibi), nöbetler, nöbet riskinizi artıran durumlar (beyin / kafa travması, beyin tümörleri, serebral ateroskleroz gibi), kan damarı problemleri (anevrizma gibi) veya aortun veya diğer kan damarlarının tıkanması, arterlerin sertleşmesi, yüksek tansiyon, belirli genetik durumlar (Marfan sendromu, Ehlers-Danlos sendromu).

Siprofloksasin kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, QT uzaması riski artabilir. Siprofloksasin kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir.

Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Siprofloksasini güvenli bir şekilde kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç, özellikle şeker hastalığınız varsa, kan şekerinde nadiren ciddi değişikliklere neden olabilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri semptomlarına dikkat edin. Siprofloksasin, ilaç gliburidinin kan şekerini düşürücü etkilerini artırabilir. Ayrıca ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya el / ayak karıncalanması gibi düşük kan şekeri belirtilerine dikkat edin. Düşük kan şekerini tedavi etmek için glikoz tabletleri veya jel taşımak iyi bir alışkanlıktır. Bu güvenilir glikoz formlarına sahip değilseniz, sofra şekeri, bal veya şeker gibi hızlı bir şeker kaynağı yiyerek veya meyve suyu içerek kan şekerinizi hızla yükseltin. Bu ürünün reaksiyonu ve kullanımı hakkında derhal doktorunuza bildirin. Düşük kan şekerini önlemeye yardımcı olmak için düzenli olarak yemek yiyin ve yemek atlamayın. Herhangi bir reaksiyon oluşursa doktorunuzun sizi başka bir antibiyotiğe geçirmesi veya diyabet ilaçlarınızı ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Alkol baş dönmesini kötüleştirir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcık / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Siprofloksasin, canlı bakteri aşılarının (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir.

Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı / aşı yapmayın. Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle eklem / tendon sorunlarına daha duyarlı olabilirler.

Yaşlı yetişkinler tendon problemleri için daha fazla risk altında olabilir (özellikle prednizon veya hidrokortizon gibi kortikosteroidler alıyorlarsa), QT uzaması ve ana kan damarında (aort) ani bir yırtılma / kopma.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan incelticiler” (akenocoumarol, warfarin gibi), stronsiyum.

Siprofloksasinin yanı sıra birçok ilaç, amiodaron, dofetilid, kinidin, prokainamid, sotalol dahil olmak üzere kalp ritmini (QT uzaması) etkileyebilir.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçlara örnek olarak duloksetin, flibanserin, pirfenidon, tasimelteon, tizanidin ve diğerleri gösterilebilir.

Kafein (kahve, çay, kola) içeren çok miktarda içecek içmekten, çok miktarda çikolata yemekten veya kafein içeren tezgah üstü ürünler almaktan kaçının. Bu ilaç kafeinin etkilerini artırabilir ve / veya uzatabilir.


Leave A Reply