Cırcır Böceği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Cırcır böceği nasıl bir hayvandır? Cırcır böceğinin özellikleri, nerede yaşar, nasıl beslenir, hakkında bilgi.

Cırcır Böceği

Cırcır Böceği Hakkında Bilgi

Cırcır Böceği; (Lat.Gryllus campestris). Düzkanatlılar takımına bağlı, kazıcı küçük bir böcek türüdür. Uzunluğu 2 cm’den biraz fazladır. Kara kahverenginde, iri başlı ve kısa kanatlıdır. Kanatlarını birbirine sürterek ses çıkartır. Bitkisel ve hayvansal maddelerle beslenen bir eklembacaklıdır.

Cırcırböceğigiller,

(Lat. Gryllidae). Düzkanatlılar takımına bağlı 1.000’den fazla böceği kapsayan familya. Çoğu tropikal kesimlerde yaşar. Kalın başlı ve yuvarlak vücutludurlar. Antenleri uzun kıl biçiminde 30’dan fazla bölütlüdür. Ön kanatlar, arka kanatlara göre daha küçüktür. Bazı türlerinde kanatlar işlevini yitirmiş bazılarında ise bütünüyle yok olmuştur. Bazı cins ve türlerinde ön bacaklar kazıcıdır.

Erkekleri ön kanatlarının dip bölümlerini birbirine sürterek ses çıkartırlar. Dişilerinde karın bölütleri sonunda genellikle düz bir yumurtlama kını bulunur. Yumurtalarını çoklukla toprağa, ağaçta yaşayanlar ağaca bırakırlar. Yavrular dış görünüşleriyle erginlere benzerse de 8-11 kez kabuk değiştirdikten sonra tam olarak erginleşir. Çoğu toprak, altında yaşar. Bitkisel ve hayvansal maddelerin özsularını emerek beslenirler.

Advertisement

Leave A Reply