Çita Hayvanı Hakkında Bilgi

1

Dünyanın en süratli hayvanlarının başında gelen yırtıcı Çita hayvanı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

çita

Kaynak: pixabay.com

ÇİTA, (Lat. Acinoyx jubatus). Kedigiller familyasından memeli türüdür. Dokuz alt türüyle Afrika ve Asya’da yaşar. Vücudunun uzunluğu 125-135 cm, kuyruk uzunluğu 70-75 cm; omuz yüksekliği 75-85 cm’dir. Post üstte sarı-gri tonlarda, siyah-kahverengi benekli, alt bölümde ise beyazdır. Gözlerinin altından çeneye doğru uzanan siyah ve dikey çizgili başı, küçük yuvarlak kulakları, uzun ince bacakları ve çok hızlı (saatte 112 km) koşması belirgin özellikleridir.

Advertisement

Gepard ya da av leoparı da denir. Hindistan’da evcilleştirilenler ceylan ve antilop avında kullanılır. Tırmanamayan ve tırnaklarını içeri çekemeyen çita, 95 günlük bir gebelikten sonra 2 ila 4 arasında yavru doğurur. Genellikle yalnız, bazen toplu olarak avlanırlar. Postundan kürk olarak yararlanılır.


1 Yorum

  1. çitanın hızı on

    açıkçası çok fazla bilgi yok ama yinede güzel bilgiler var ben zaten çok hızlı koşarım yakalamaca oynarken bana çita derler.

Leave A Reply