“Çivi Çiviyi Söker” Atasözünün Anlamı

0

Çivi Çiviyi Söker ne demektir, atasözünün anlamı, atasözünün açıklaması. Çivi Çiviyi Söker anlamı, hakkında bilgi, anafikir.

Advertisement

“Çivi Çiviyi Söker” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR : Güçlü ancak kendisi kadar güçlü olanla etkisiz hale getirilir. Oldukça güçlü ve etkili şeylerin üstesinden en az onlar kadar güçlü şeylerle gelinir.

İnsan yaşadığı sürece birçok olayla karşılaşır. Karşısına beklemediği çok engeller çıkar. Onlarla mücadele ederek yaşamını sürdürmeye çalışır. Engelleri ortadan kaldırmak, harcanan çabaların boşa gitmesini önlemek için onlara nasıl karşı konacağını bilmek gerekir. Bilinen en geçerli yol da etkiye tepkiyle karşı koymaktır. Tepkinin de sonuç vermesi için en az etkinin gücünde olması gerekir. Etkiden az bir tepkiyle karşı koymak hiçbir zaman olumlu sonuç vermez, çabaların boşa gitmesine yol açar.

Güçlü bir şey, kendisi kadar güçlü olan başka bir şeyle ya da durumla etkisiz hale getirilir. Ayrıca insanın gücüne çok fazla güvenip de başkalarını ezmesi de bu mantık ile düşünüldüğünde eninde sonunda kendisini de ezecek bir güç ile karşılaşacağını unutmaması gerekir. Tarih bu tür örnekler ile doludur.

Advertisement


Leave A Reply