Çivi Koymak Ne Demektir? Çivi Koymak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

0

Çivi Koymak ne demektir, ne anlama gelir? Çivi Koymak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Deyimin açıklaması ve hakkında bilgi.

Çivi Koymak Anlamı;

Bir ailede yada toplumda entrikalar düzenleyerek bireyleri birbirine sokmak, insanları birbirine düşürmek anlamında kullanılan bir deyimdir. Bazen de lafı gediğine oturtmak anlamında kullanılır.

Çivi Koymak

Deyimin Hikayesi;

Argoda çokça kullanılan anlamıyla da, imalı bir sözle lafı gediğine oturtmak anlamına gelir.

Nasrettin Hoca’nın bu deyimiyle ilgili bir fıkrası, bir toplumu içinden yıkmak siyasetini düstur edinen İngilizler tarafından örnek alınmış, siyasi ilimler akademisinde ders kitaplarına konulmuş ve okutulmaktaymış.

Nasrettin Hoca oğlunu evlendirecektir. Para gereklidir. Karısı Hacer de bir taraftan düğünü çabuk yapmak için Hocayı sıkıştırmaktadır.
Bunalan Hoca, evini satmaya karar verir. Alıcılardan biriyle fiyatta anlaşırlar. Ama Hoca, harmanı kaldırıp, eline para geçince, evi geri almayı kafasına koymuştur. Bu amaçla bir plan hazırlar. Alıcıya evi gezdirirken üst kattaki sofanın ortasında koca bir ana direk üstüne çakılmış iri ve kalın bir çiviyi göstererek:

– Evi satarım ama bu çiviyi kesinlikle satmam. Buradan sökülmeyecek ara sıra gelip kullanacağım, der.

Hoca’nın bir şakası sanarak, alıcı bu şartı kabullenir ve parayı sayar.

Hoca düğünü yapar, oğlunu evlendirir. Harmanı da kaldırır. Sıra gelir evi geri almaya.

Evi satın alan adamın karısı da temizliğe düşkün, oldukça titiz bir kadındır. Bir gün Hoca, elinde koca bir dana işkembesi ile kapıyı çalar. Kadına der ki:

– Şu işkembeyi benim çiviye asıver de, akşamüzeri İmad Molla gelip götürsün. Bizim hatun hamama gitmiş, evde yok.

Kadın, söylenerek işkembeyi alır, Hoca’nın çivisine asar.

Hoca birkaç gün sonra, elinde suları akan üç torba yoğurtla kapıyı çalar.

Aynı şeyleri söyleyerek, yoğurtları evin hanımına verir. Bir kaç gün sonra sığır kellesi, paça getirir. Kısacası, kadını canından bezdirir. Sonunda kadının kocası, Hoca’ya gelir:

– Aman Hocam, senin yüzünden kırk yıllık yuvam dağılacak. Sen o çiviyi evin ortasındaki direğe değil, benim bağrıma çakmışsın. Sana bir teklifim var; sen bu evi benden geri almak istiyorsan verdiğim parayı iade et, evini geri al. Ben parama faiz istemeyeyim, sen de benden kira isteme. Böylece ödeşelim.

Hoca bu öneriyi memnuniyetle kabul eder ve evine kavuşur.

Bir malı, bir araziyi, dış görünüşte satıyor veya devrediyor gibi görünerek, aslında onu kendisine bağlı tutma gizli amacına “çivi koymak” derler.

Bazen de bir aile yuvasını veya bir toplumu, türlü entrika ve düzenlerle birbirine düşürerek içten karıştırmak, kavgalara, hatta dağılmalarına neden olmak işine de “çivi koymak” denir.


Leave A Reply