Çizgili Pijamalı Çocuk Kitap Özeti Konusu Karakterler, John Boyne

0
Advertisement

John Boyne’un Çizgili Pijamalı Çocuk isimli kitabının konusu, karakterleri ve kitap özeti. Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı özetini oku.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk, İrlandalı romancı John Boyne’nin 2006 Holokost romanıdır. Kitap 2008 yılında aynı isimle filme uyarlanmıştır.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Kitabın Özeti;

Hikaye, 1943’te Almanya’nın Berlin kentinde, ana karakter olan dokuz yaşındaki Bruno’nun evinde başlıyor. Okuldan eve gelen Bruno, ailenin hizmetçisi Maria’nın eşyaları toplamakta olduğunu görür. Önceki hafta, Alman diktatör Adolf Hitler Brunoların evinde yemek yemiş ve bir Alman askeri subayı olan Bruno’nun babasına, komutan olarak yeni bir pozisyon teklif etmiştir. Bruno’nun annesi, babasının yeni sorumluluğu nedeniyle taşınmaları gerektiğini söylemektedir ancak Bruno arkadaşlarını bırakıp ayrılmak istemediği için öfkelidir. Aile ayrılmadaki Noel partisinde, Bruno’nun babası ve büyükbabası Matthias, Bruno’nun büyükannesi Nathalie ile Hitler için çalışmak konusundaki farklı görüşler sebebi ile tartışırlar.

Out-With’e varış

Birkaç gün sonra Bruno ve ailesi Polonya’ya trenle gelirler ve burada bir tepede izole bir eve taşınırlar. Ev, Bruno’nun babasının (Ralf) komutan olacağı Auschwitz (Out-With) toplama kampının yakınında bulunuyordur. Evde Berlin’den gelen hizmetçi Maria ve Lars adında bir uşak görev yapar. Ancak Bruno’nun evinin yakınındaki bir çitin diğer tarafında yaşayan Pavel adlı eski bir doktor gibi başka çalışanlar da vardır. Herr Liszt, Bruno ve 12 yaşındaki kız kardeşi Gretel’e ders verir. Bruno başlangıçta evden nefret eder ve Berlin’deki arkadaşlarını özler. Bruno ve Gretel, burada bulunma sürelerinin geçici ve kısa olmasını umarlar.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Advertisement

Maceraya ve Arkadaşlığa Çağrı

Bruno’nun yatak odasının penceresinden Bruno ve kız kardeşi, çok sayıda erkeğin çizgili kıyafetler giydiği çitlerle çevrili bir alanı gözetlerler. Bu durum Bruno’nun ilgisini çeker ve merak uyandırır. Çitlerle çevrili alanı araştırmak için oraya gider ve orada Shmuel adında hapsedilmiş bir Yahudi çocukla arkadaş olur. Bruno’ya göre, Shmuel ve diğerlerinin çitin öte tarafında giydikleri kıyafetler pijamaları andırıyordur. Bruno, Shmuel’in çitle çevrili bir alanda neden yaşamak zorunda olduğunu veya neden bu kadar soluk ve zayıf olduğunu anlayamaz. Ancak, yaklaşık bir yıl boyunca iki çocuk hep aynı yerde buluşurlar ve Bruno Shmuel ile paylaşmak için yanında yiyecekler getirir.

Bruno’nun annesi, babasını ailenin Berlin’e dönmesine izin vermeye ikna eder. Bruno, Shmuel’den ayrılma düşüncesiyle üzülür ve veda etmek için çitlere gider. Shmuel’in babası kampta kaybolmuştur. Bruno ayrılmadan önce, çocuklar kamptan kaybolan Shmuel’in babasını aramayı planlarlar. Bruno çitin öbür tarafına geçip Shmuel’e yardım edecektir. Shmuel Bruno için hapishane kıyafetleri çalar ve Bruno kendi kıyafetlerini ve botlarını çitin arkasında bırakarak, çizgili kıyafetleri giyer. Üzerindeki kıyafetlerle birlikte çitin altından emekleyerek diğer tarafa geçer.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çitin Aynı Tarafı

Bruno ve Shmuel kampı araştırırken, ortam Bruno’yu dehşete düşürür. Oradakilerin üzüntüsünü ve korkusunu ve konutların sıkışık kirli koşullarını fark eder. İki oğlan büyük bir mahkum grubuna sürülür ve karanlık, kilitli bir odaya girmeye zorlanıyorlar. Burası bir gaz odasıdır ve Bruno ile Shmuel’in bundan haberi yoktur. Sonraki günlerde, Bruno’nun ebeveynleri ve muhafızları Bruno’yu bulamazlar. Sonunda annesi ve Gretel Berlin’e döner. Babası bir yıl daha kampta kalır. Sonunda Bruno’nun çitin yanında terk edilmiş kıyafetlerini bulduğunda Bruno’ya ne olduğunu fark eder.


Leave A Reply