Claude Farrère Kimdir?

0

Claude Farrère kimdir ve ne yapmıştır? Claude Farrère hayatı, biyografisi, Türklere bakış açısı ve eserleri hakkında bilgi

Claude Farrère ve Atatürk

Claude Farrère ve Atatürk

Claude Farrère Kimdir?

Claude Farrère 1876 ile 1957 yılları arasında yaşamış Türk dostu olarak tanınmış bir Fransız yazarıdır. 1919 yılına kadar Fransız donanmasında deniz subayı olarak çalıştı. Subaylığı sırasında yazı hayatına başlayarak birkaç eser verdi. Pierre Loti‘nin hayranı olan yazar özellikle ordudan ayrıldıktan sonra, tamamen edebiyatla uğraşmaya başladı. Eserlerinden çoğunda yabancı ülkelerin hayatını canlandırır. Dünyanın birçok yerlerini gezen Claude Farrère iki defa da Türkiye’ye gelmiştir. Sonuncu gelişi ölümünden birkaç yıl önceye rastlar. Millî Mücadele’de Pierre Loti ile beraber yılmadan, Türk haklarını savunmuştur.

Eserleri

Claude Farrère’in başlıca eserleri “La Bataille” (Savaş), “Les Civilisés” (Medenileşmişler), “La Dernière Déesse” (Son Tanrıça); “Les Quatre Dames d’Angora” (Ankara’nın Dört Hanımı) dır. Yazar 1935’te Fransız Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Atatürk hakkında söyledikleri

***Karşımdaki bu büyük adamda, keşfettiğim bu büyük meçhulde maharet ve karakter o kadar iyi işlenmişti ki, sözlerinde hiçbir şüphe aranamazdı.

***O, yüce bir dağa benzer. Eteğinde yaşayanlar bu yüceliği fark edemezler. Bu dağın azametini kavrayabilmek için, O’na çok uzaklardan bakmak gerekir.

***Ve eğer Fransız olmasaydım, Yunanistan’a karşı, İngiltere’ye karşı, hemen hemen bütün Avrupa’ya karşı Ankaralı dostum Kemal Paşa’nın yanında öyle candan savaşırdım ki!..


Leave A Reply