Claude Monet Kimdir? Empresyonizm (İzlenimcilik) Akımı Kurucusu

19

Claude Monet kimdir kısaca Claude Monet’in hayatı ve sanatsal yaşamı hakkında kısa bir kesit. Empresyonizm (İzlenimcilik) akımı kurucusu Claude Monet

Claude Monet Kimdir? Empresyonizm (İzlenimcilik) Akımı Kurucusu

Advertisement

Dünyaca ünlü Fransız bir ressamdır. 14 Kasım 1840 yılında Paris’te doğmuş 5 Aralık 1926 tarihinde Fransa Giverny’de 86 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur. Oscar-Claude Monet veya Claude Oscar Monet olarak da bilinmektedir. Empresyonizm (İzlenimcilik) akımının kurucularındandır.

Resim öğreniminden sonra bir süre geleneklere uygun resimler yaptı. 1874’te arkadaşları ile birlikte bir sergi açtı. Resmi sergilerden kovulan eserleri halkın karşısına çıkardılar. Monet’nin meşhur «Impression, Soleil Levant» (İzlenim, Doğan Güneş) adlı tablosu da bu aradaydı. Resimde mavi sisler arasında turuncu bir güneş lekesiyle onun sudaki hafif yansımasından başka hemen hemen hiçbir şey yoktu. Halk bu resimleri alaya aldı bu arada komedyen Leroy bu resimden «impressioniste» (empresyonist) diye bahsetti. Bu da genç ressamlara ad olup kaldı.

Claude Monet - İzlenim : Gün Doğumu isimli tablosu

Claude Monet – Gün Doğumu

Bundan sonra Claude Monet sadece manzara resimleri yaptı. Durgun, sessiz bir ömür sürdü. İçinden geldikçe çalıştı. Rouen Kilisesi’ne dair seri halindeki eserleri buna örnektir. Yaşlılığında eserlerinin para getirdiğini müzelerce kapışıldığını da gördü. Son günlerinde gözleri iyice görmez olmuştu.

Monet’nin eserleri New York Metropolitan Museum, Modern Art Museum, British Museum, National Gallery, Louvre müzesi gibi dünyanın belli başlı müzelerinin en değerli hazineleri arasındadır. Saydam renklere, derin bir gökyüzüne, günün saatlerine göre değişen zamana önem vermiştir.

Advertisement
Claude Monet - The Cliff at Étretat after the Storm - 1885

Claude Monet – The Cliff at Étretat after the Storm – 1885

Aşağıda Paris’de yer alan “Musée Marmottan Monet” müzesinde ki meşhur “İzlenim : Gün Doğumu” tablosu yer almaktadır. Tablo Claude Monet tarafından 1872 yılında yapılmıştır.


19 yorum

  1. ggjkhjkjkhı on

    claudemonetin resımlerine hayran kaldım doğan güneş tablosu nilufer ve japon köprüsü bakıp gecmeyle birşey anlşımıyor cok dikkatli bakarsan tablolardan ayrılmak istemesin.

  2. yaaaa aslında bu ödevi yapmayacaktım zaten sözlü notum 100 dü ama düşer diye kortum çok iyi bir emresyonizimcisin claude monet ..

  3. SELAHATTİN on

    ARKADAŞLAR BU SİTEYİ SEÇENLER BEN DAHİL HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM BU ÖDEVİM ÇOK İŞİME YARADI İYİGÜNLER

Leave A Reply