Coca Cola Hakkında 10 Çılgın Gerçek, Kola Severleri Şaşırtacak Gerçekler

2

Coca Cola ilk çıktığından bu yana çok seviliyor. İşte bu gizemli içecek ve tarih boyunca yaşananlar ile ilgili 10 çılgın gerçek.

Coca-Cola, dünyanın en tanınmış markalarından biridir! Sıcak bir yaz gününde, en ferahlatıcı içeceklerden biridir. Mütevazı başlangıçlardan gelen şirket artık dünya çapında mevcut ve hızla büyüdü. Ve ürünü içimizi serinletiyor 🙂

Coca colayı seviyorsanız bu ilginç gerçekleri de seveceksiniz.

1. Coca-Cola’nın orijinal tarifindeki kokain

Coca Cola

Bazı insanlar bunun bir gerçek mi yoksa bir efsane mi olduğundan emin değiller, ancak gerçek biraz ikisinin arasında.

Coca-Cola içeceklerine hiçbir zaman açıkça saf kokain koymamış, ancak önemli miktarda koka yaprağı kullanmışlardır. Tarif, bir galon şurup için beş ons koka yaprağı içeriyor.

Her bir bardak Coca-Cola başına tahmini 9 miligram kokain içeriyordu. Perspektif olarak, ortalama bir kokain “dozu” yaklaşık 50-75 miligramdır. Her iki durumda da, 1905’te tamamen kaldırıldı.

Bu günlerde, Coca-Cola bunun yerine kokain içermeyen bir koka yaprağı ekstresi kullanıyor.

2. Coca-Cola neredeyse dünyanın her ülkesinde mevcuttur

Coca Cola

Kuzey Kore ve Küba dışında dünyanın her ülkesinde Coca-Cola’yı kolayca bulabilirsiniz!

Diğer iki ülkeye gelince, bildirildiğine göre Kuzey Kore ve Küba’da “gri ithalat”. Bu, Coca-Cola şirketinin doğrudan izni olmadan başka bir ülkeden ithal edildiği anlamına gelir.

3. Bir bardak Coca-Cola 70 yıldan fazla 5 sent olarak kaldı

Coca Cola

1886’dan 1959’a kadar 6,5 bardak veya bir şişe Coca-Cola sadece 5 sentti.

Şişeleme sözleşmeleri, reklam, satış makineleri ve düşük enflasyon nedeniyle ürünlerini bu kadar düşük bir fiyata tutmayı başardılar.

Coca-Cola’nın sahibi şişeleme haklarını bir dolara sattı ki, bunu hiç almadı. Çünkü Coca Cola şirketi, şişelemenin asla başlamayacağını düşündü ve sözleşmenin bir son kullanma tarihi yoktu.

5 sentlik bir bardak kola satmak sürdürülemez hale geldikçe, Cooke bile ABD hazinesine 5 sentlik madeni para yerine 7,5 sentlik bir madeni para basmak için yalvardı. Hatta müşterilerin bir Coca-Cola almak için iki kuruş koymak zorunda kalması için, bazı satış makinesi yuvalarını bilerek boş bırakacaklardı.

Enflasyon yükselmeye başladığında, Coca-Cola 50’li yılların başlarında 5 sentlik reklamlarını aşamalı olarak durdurdu ve 1959’da son 5 sentlik kola şişesi satıldı.

4. Coca-Cola, Çince’ye mükemmel bir şekilde Çevrilebiliyor

Coca Cola

Çin uyum sağlaması zor bir pazar. Coca-Cola Çin’e satılmaya hazır olduğunda, orada konuşulan lehçelerin ve dillerin çoğuna uyan bir isim bulmaları gerekiyordu. Başlangıçta, fonetik olarak benzer sesler çıkaran “Kekoukela” ile gittiler, ancak bazı lehçelerde “balmumu kurbağa direğini ısır” veya “balmumu ile doldurulmuş dişi at” anlamına geliyordu.

Daha fazla araştırmadan sonra, orijinal tercihlerine çok benzeyen ve mükemmel bir şekilde geçen bir isim buldular. Pek çok marka, bu Coca-Cola çevirisi kadar sorunsuz bir şekilde tercüme yapamaz. Çin’de, Coca-Cola burada “lezzetli eğlence” anlamına gelen “Kekoukele” olarak anılmaktadır.

5. Polis, olay yerindeki kanı temizlemek için aslında Coca-Cola’yı kullanmıyor

Coca Cola

Bazıları polisin bagajında iki litre olduğunu düşünürken, bu polisin susaması durumunda olabilir. Bununla birlikte, Coca-Cola’nın kan lekelerini çıkarmada gerçekten etkili olduğu kanıtlandı ve hatta popüler gösteri “Mythbusters” da test edildi.

6. Coca-Cola’nın en az 16 farklı aroması var

Coca Cola

Bu tatların çoğu aynı zamanda Diet veya Coke Zero formlarında da mevcuttur. Lezzetlerin tamamı dünya çapında mevcut değil, hatta artık mevcut değil!

Daha az bilinen ve o kadar da başarılı olmayan tatlardan bazıları, kahve aromalı versiyonu olan New Coke, Coca-Cola Orange ve Coca-Cola BlaK gibi ürünlerdir. Coca-Cola BlaK, 2006-2008 yılları arasında kısa ömürlüydü ve sadece yedi ülkede mevcuttu.

Ancak Coca-Cola, gelecekte kahve ile ilgili başka bir ürün çıkarma planlarından bahsetti.

7. Kola, bir eczacı tarafından icat edildi

Coca Cola

John Pemberton kesinlikle geride bir miras bıraktı. Pemberton, son İç Savaş savaşlarından birinde yaralandı ve bu noktada iyileşirken morfine bir bağımlılık geliştirdi. Orijinal icadı, koka, kola fıstığı ve damiana’yı karıştıran bir tarif olan “Pemberton’un Fransız Şarabı Coca” adlı alkollü bir içecekti. Morfine alternatif bir ağrı kesici olması gerekiyordu.

Daha pazarlanabilir bir ürün yapmak isteyen Coca-Cola, daha önce satılan şarap kokalarının alkolsüz bir formunu yapmanın bir yolu olarak icat edildi. Pemberton yeni alkolsüz ilacı için farklı karışımları test ederken, temel şurubu kazara karbonatlı suyla karıştırdı. Bu noktada Pemberton son ürününü bir ilaç yerine bir içecek olarak satmaya karar verdi.

8. Kola, teneke kutularının içinde ödüller olan bir kampanya yürüttü

Coca Cola

1990’da Coca-Cola, tüketicilere 1-500 $ kazanma şansı veren “MagiCans” ı piyasaya sürdü. Diğer teneke kutularda geziler veya mallar için kullanılabilen kuponlar vardı. Kutular açıldığında ödülü ittirmesi için yaylı olarak yüklendi.

Ancak, teneke kutunun ağırlığının gizlenmesi gerekiyordu, böylece katılımcılar hangi teneke kutuların ödül olduğunu ve hangilerinin sıradan kola olduğunu anlayamazlardı.

Kazanan kutular bir su, klor ve amonyum sülfat çözeltisiyle dolduruldu. Korkunç kokuyordu ve içmek cesaret isterdi. Elbette bazı insanlar içmeye çalıştı ama neyse ki zararsızdı.

Coca-Cola, hatalı kutularla ilgili şikayetler ve onları çevreleyen olumsuz tanıtım nedeniyle promosyonu erken bitirdi. Yüzde olarak, teneke kutuların % 1’inden azı hatalıydı, ancak tanıtım, kampanyanın durması için yeterince yüksekti.

9. Coca-Cola, II. Dünya Savaşı için özel bir “Beyaz Kola” yaptı

Coca Cola

Kola, savaşan askerlerin bir ev tadına sahip olmasını istedi, bu yüzden Avrupa yakınlarında şişeleme fabrikaları açtılar. Bununla birlikte, Amerikalı olmayan birinin Coca-Cola’yı içerken görülmesi sorunlu olabilirdi çünkü kola Amerika ile özdeşleşmişti. Amerikan emperyalizminin bir sembolü olarak görüldüğü için özellikle Sovyetler Birliği’nde bir sorundu.

Sovyetler Birliği’nin önde gelen isimlerinden Mareşal Zhukov, soda hayranıydı ama onu tüketirken görünmek istemiyordu. Başarılı olan içeceğin net bir versiyonunu yapmak için Coca-Cola’ya bir çağrı yaptı.

Avusturya şişeleme fabrikasındaki bir kimyager, Coca-Cola’daki boyayı çıkardı. Bir Sovyet işgal bölgesine mal ithal etmenin, yetkililer tarafından onaylanması genellikle haftalar alırdı, ancak Coca-Cola sevkiyatları asla durdurulmadı.

10. McDonald’s’taki Coca-Cola daha lezzetlidir

Coca Cola

McDonald’s’ta Coca-Cola bulmak için en iyi yer. Bunun birden fazla nedeni var! Öncelikle kok şurubu paslanmaz çelik kaplarda McDonald’s’a teslim edilir. Çelik, şurubu diğer soda şuruplarının dağıtıldığı plastik torbalardan daha iyi korur.

Karbonatlı su 33 ila 38 derece arasında tutulurken, şurup soğutulmuş yalıtımlı tüplerden sirküle edilir. Soğutulmuş Kok şurubunun karbonatlı suya oranı, bir içecekte zaman içinde ne kadar buzun eridiğine bağlıdır, bu nedenle buzunuzun kolanızı sulandırması konusunda endişelenmeyin!

Tüm bunlara ek olarak, piyasadaki en iyi su filtreleme sistemlerinden birine sahipler. Saf su, saf Coca-Cola demektir!


2 yorum

  1. Harika bir yazı dizisi olmuş.Ellerinize sağlık , ALWAYS ◘【ℂ☺©a ℂ✪ℓa™】 ◘•❅¸,¤°፨´❅ ●°፨• 【ℂ☺©Ⓐ ℂ✪ℒⒶ™】 •°°¤,¸፨ ●❅¸• •❅• ✔
    ◘•❅¸,¤°፨´❅ ●°፨• 【ℂ☺©Ⓐ ℂ✪ℒⒶ™】 •°°¤,¸፨ ●❅¸• •❅• ✔

Leave A Reply