Çocuğun Gözündeki Arpacık Nasıl Geçer?

0

Çocukların gözünde çıkan arpacık ne kadar önemlidir ve neden çıkar? Arpacık nasıl geçer, neler yapılabilir, hakkında bilgi.

arpacikÇocuğun Gözündeki Arpacık

Advertisement

Arpacık gözkapaklarının hudutlarında oluşan iltihap dolu bir şişkinliktir. Kirpikleri besleyen gözkapağı bezciklerinden birinin iltihaplanmasından meydana gelir. Hemen hemen her zaman alt gözkapağında oluşan arpacık, dört beş gün içinde baş verir ve patlayarak boşalır. Gözleri kaşımak, kirpikleri çekmek arpacığı azdırır ve genel olarak gözkapaklarının iltihaplanmasına yol açar. Arpacık çok bulaşıcı olmamakla beraber bir gözden diğer göze bulaşabilir.

Ne kadar önemlidir?

Genelde önemsiz olup evde tedavi edilebilir.

Muhtemel belirtiler

Advertisement

Genel görüntü gözkapağında iltihaplandıkça büyüyen ve acı veren kırmızı bir şişkinliktir.

İlk olarak ne yapmalısınız?

1- Gözkapağındaki nokta yalnızca bir kızarıklık ve yafima halindeyse müdahale etmeyin. Çocuğunuzu da, dokun-mamaya ve kaşımamaya ikna edin. Arpacık görüntüde olmamasına rağmen acı veriyorsa; gözü gazbezi ya da temiz, ütülenmiş bir mendil ile kapatın ve fazla sıkmadan bandajlayın.

2- Arpacık iltihaplanmışsa ve acıyorsa, sıcak su kompresi veya sıcak suya batırılmış ve sıkılmış pamukla her iki üç saatte bir, birkaç dakika pansuman yapın. Bu acıyı hafifletecek ve arpacığın baş vermesini sağlayacaktır.

3- Arpacık baş vermişse, cerahati boşaltarak çocuğun acısı giderilmelidir. Kirpiği arpacığın merkezinde görebiliyorsanız onu usulca bir cımbızla çekin. Eğer çıkaramazsanız ısrar etmeyin ve sıcak su kompreslerine devam edin. Kirpik çıkar çıkmaz iltihap akmaya ve arpacık geçmeye başlayacaktır. Akan cerahati sıcak su ve pamukla silerek gözü temizleyin.

4- Gözkapak kenarlarının kızarıp kepek gibi taneciklerle çevrelenmiş olup olmadığına, kirpiklerin birbirlerine yapışıp yapışmadığına dikkat edin. Göz-kapaklarında bir iltihap olabilir.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Ev tedaviniz olumlu gelişmez ve dört beş gün içinde sorunu halledemezseniz veya gözkapağı şişmekte ya da gözkapağı iltihabı haline dönüşmekteyse hemen doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

Gözkapağında veya gözde bir iltihap varsa, doktor bir antibiyotik merhem veya göz damlası tavsiye edecektir. Arpacık gözkapağı iltihabına dönüşmekteyse veya dönüşmüşse doktor bunun için bir merhem verebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Çocuğunuzun yüzbezi ve havlusunu ailenizin diğer fertlerinden uzak tutup bu iltihabın yayılmasını önleyin. Arpacığa dokunmadan evvel ve sonra ellerinizi yıkayın ve çocuğunuzun o bölgeyi ellememesini sağlayın.


Leave A Reply