Çocuk Olmanın Zorlukları Nelerdir? Çocukların Yaşadığı Zorluklar Konulu Yazı

0

Çocuk olmanın ne gibi zorlukları vardır? Çocuk olmanın zorlukları nelerdir, bu zorluklar konulu yazı, kompozisyon örneği.

Teselli Çocuk

Advertisement

Çocuk Olmanın Zorlukları

Bugün hayatımda bir değişiklik yaparak dünyaya başka birisinin gözlerinden bakmak istiyorum. Çok yakından tanıdığımı düşündüğüm ama onun gözleriyle dünyanın nasıl olduğu üzerine şimdiye kadar çok fazla kafa yormadığım birisinin. 6 yaşındaki kızımın.

6 yaşını geçeli o kadar uzun zaman oldu ki sanki o günler hiç yaşanmamış gibi. Hepimiz bir zamanların çocuğu olsak da büyüklerin dünyası o yılları flulaştırıyor, yarı hayal yarı gerçek gibi gösteriyor. Neyse gelelim konumuza..

Zorluk Biiiiiir;

6 yaşındaysanız sabah kalktığınızda size birisinin kahvaltıyı hazırlamasına ihtiyaç duyarsınız. Buzdolabını açıp kendinize peynir, zeytin, reçel çıkartsanız dahi, ulaşamadığınız bir yerde olan bir yiyecek yada bıçak kullanımı gerektirecek bir durum mutlaka oluşacaktır. Anneler burada devreye girer ki, iyi ki de girerler.

Okula gitmediğinizi evde annenizle bir gün geçirdiğinizi farz ederek devam ediyorum. O gün için aile bireyleri kendilerine uygun bir plan yapmışlardır. Ya ailecek bir yerlere gidilecek, ya evde temizlik yapılacak yada alışverişe çıkılacaktır. Bu planlar yapılırken çoğunlukla ailenin en küçük bireyinin fikri sorulmaz. Onun kararlara uyacağı varsayılır.

Advertisement
Zorluk ikiiiiiiiii;

Gününüzü başkasının planlaması ile yetinmek zorunda kalırsınız. Ben bu plana uymayacağım deme şansınız ailenizin açık görüşlülüğü ile doğru orantılı olarak bir miktar artsa da tam anlamı ile olmaz. Ama bu durum o kadar da kötü bir şey değildir. Çünkü ailelerin çoğu hayatlarını çocuklarına göre planlarlar. Çocukların okulu veya kursları önceliklerini oluşturur. Sonuç çift taraflı fedakarlıktır.

Bu iki durumu düşünmek bile çocukluğun o kadar da kolay birşey olmadığı düşüncesini uyandırsa kızımın en çok şikayetçi olduğu durum ile ilgili empati kurmadan kendi yaşıma dönmeyeceğim. Kızım sık sık “Anne ben de sizinle muhabbet etmek istiyorum” der. Bu cümle beni her ne kadar mutlu etse de pratikte çok da fazla uygulanamaz. Küçük bir çocukla konuşabilecekleriniz sınırlıdır. Çünkü çocuğun dünyası en güzel ve en masumuyken, gerçek dünyadaki konular pek de öyle değildir. Eşimle politika konuşurken bile araya dalarak muhabbet etmeye çalışan 6 yaşındaki kızımı düşününce en büyük zorluğun bu olduğuna karar veriyorum.

Zorluk üüüüüüçç;

Çoğu zaman hiç bir fikrin olmayan konularla ilgili fikir yürütmeye çalışarak ailenin muhabbetine eşlik etme çabası. Çocukla ile muhabbet geliştirmenin ne kadar önemli olduğunu, fikirlerinin ve beyninin gelişimini daha yakında hissetmeye olanak vermesinin yanı sıra ilişkiyi de güçlendirdiğini düşündüğüm için bu zorluğu anlayıp ona göre önlem alabilen ailelere ne mutlu. Ben de seninle muhabbet etmek istiyorum güzel kızım.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply