Çocuk Terbiyesi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri, Çocuk Yetiştirmek Konulu Yazı

0
Advertisement

Çocuk ve çocuk terbiyesinin sırları ve çocuk ruhu ile ilgili yazı / kompozisyon örnekleri, Çocukları yetiştirmek hakkında yazı.

Kaynak: pixabay.com

ÇOCUK TERBİYESİ

Terbiye, insanı daha iyiye, daha doğruya ve daha güzele götürmek için onu eğitmek demektir. Fakat bu eğitme işi, çocuk denilen varlığa dışarıdan bakmak, onu kendi duygu ve düşüncelerimizin açısından değerlendirmekle değil, çocuğu kendi psikolojik yapısı bakımından inceleyip değerlendirmek yolu ile gerçekleşebilir.

Bu yol, üzülerek söyleyebiliriz ki zamanımıza kadar hiç bir aile reisinin düşünmediği gayet ince düşüncelere dayanan bir yoldur. Çocuğu kendimizden ayrı ve çok cepheli, kendine göre bir olgunluğa erişmiş bir varlık olarak kabul etmemiz gerekmektedir.

Çocuk denilen orijinal varlık önünde saygı hisleri ile eğilmeli, onun bize çok defa yabancı gelen duygu ve düşüncelerini, kendi duygu ve düşüncelerimizden sıyrılmak suretiyle anlamağa çalışmalıyız.

Bu anlayıştan uzak kalırsak, çocuğu kendi gelişme imkânlarından faydalandıramadığımız gibi, ona, büyük adam psikolojisinin çok defa çıkara dayanan yolunu da seçtirmiş oluruz.

Bu yüzden zamanımıza kadar yazılan yüz binlerce çocuk şiirinden pek azı, çocuğun iç dünyasını dile getirir nitelikte yazılmışlardır. Abdülhak Hâmit’in dediği gibi :

Advertisement

“Kim demiş ki çocuk bir küçük şeydir.

Bir çocuk belki en büyük şeydir.”

Çocuk Yetiştirmek

Çocuk yetiştirmek, sahip olabileceğiniz en karmaşık iştir, ancak nasıl yapılacağına dair bir anlaşma olduğunda daha kolaydır. Ebeveynler olarak sizin için neyin önemli olduğu hakkında konuşmak ve önümüzdeki ebeveynlik yıllarında size yardımcı olacak bazı yönergeler geliştirmek için asla geç değildir.

Çocuğunuzun önünde tartışmaktan veya sinirlenmekten ya da sizi birbirinize düşürmesine izin vermekten kaçının. Aynı fikirde olmadığınızda, nedenini açıklayın ve onlara nasıl uzlaştığınızı söyleyin.

Sevildiklerini ve ilgilenildiklerini bildikleri ve onları güvende tuttuğunuz sürece, çocuk yetiştirme konusunda çok az sayıda mutlak doğru ve yanlış vardır. Ancak akılda tutulması gereken bazı önemli şeyler var:

  • sen onların hayatındaki en önemli rol modelisin
  • çocukların tutarlılığa, rutinlere ve sınırlara ihtiyacı var
  • çocuklar bireydir – bir çocuk için işe yarayan, diğer çocuklar için çalışmayabilir.
  • Çocukların sınırlara ve seçeneklere ihtiyacı var

Çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacak kurallara ve sınırlara ihtiyacı vardır. Ayrıca, kendilerini etkileyen önemli kararların çoğunu ve nedenlerini ebeveynlerinin verdiğini anlamaları da onlara yardımcı olur. Çocuklar büyüdükçe, hayatlarında neler olduğu hakkında daha fazla söz sahibi olurlar.

Advertisement

Çocuklar küçükken bile bazı kararlar vermekten yarar görürler çünkü iyi ve kötü seçimler yaparak öğrenirler. Çocukları kendi kararlarını almalarını engellerseniz, hiçbir şey öğrenmezler (anne ve babanın yumuşak bir dokunuş olması dışında). Bazen belirlediğiniz sınırları aşmak, çocukların isyan etmeleri ve güvenli bir şekilde bağımsızlıklarını savunmaları için iyi bir yoldur – sınırları dışarıda daha geniş bir toplulukta test etmekten daha iyidir.

Çocukların söylediklerini kastetmene ihtiyacı var

Çocukları gerçekleştirmeyi düşünmediğiniz boş tehditlerde bulunursanız, kısa sürede sözünüze sadık olmadığınızı öğrenir. “Odanı toplamazsan tatile gittiğimizde bizimle gelmezsin.” Gerçekten bunu mu demek istiyorsun – onlarla ne yapacaksın? Çocuğunuzu bir aylığına cezalandıracağınızı söylüyorsanız, korkunç bir ay geçireceksiniz – iki sefil haftadan sonra geri adım atmak yerine, onu bir hafta sonu için cezalandırmak ve birlikte aile işleri yapmak daha iyi olabilir.

Çocuklarınızla konuşun

Çocuklarla erken yaşlardan itibaren her gün büyük ve küçük şeyler hakkında ne kadar çok konuşursanız, onlar da büyüdükçe onları endişelendiren şeyler hakkında (sizi endişelendiren büyük şeyler dahil) sizinle o kadar çok konuşurlar. Ailede, okulda ve daha geniş bir dünyada neler olduğu hakkında konuşmak, güven oluşturmanın, ilgi göstermenin ve onlara sevildiklerini göstermenin bir yoludur. Karmaşık gençlik yılları başlamadan önce konuşma alışkanlığını erkenden başlatın.

Çocuklar onlarla ilgilendiğinizi ve onlarla vakit geçirmek istediğinizi bilmeye ihtiyaç duyarlar.

İlgilenmek, lego oynamak, oyuncak bebekleri giydirmek, bowling kriket topları oynamak, masa oyunları oynamak, kek pişirmek, okul bültenini okumak, bir spor karşılaşmasının veya dans dersinin nasıl geçtiğine dair ayrıntılı bir açıklamayı dinlemek, en son ayrıntıların nasıl olduğunu öğrenmek için zaman harcamak anlamına gelir. Teknoloji işe yarıyor ya da en sevdikleri şarkıyı dinliyor – genellikle eğlenirsiniz, çok şey öğrenirsiniz ve genç kalmanıza ve onlarla bağlantıda kalmanıza yardımcı olur.

Öğretmenlerinin kim olduğunu, arkadaşlarının kim olduğunu, ilgi alanlarını bilmek ve ne zaman farklı davrandıklarını anlamak sizin için önemlidir. Çocuğunuzu iyi tanırsanız, üzgün, endişeli veya hasta olup olmadığını anlar ve onu nasıl destekleyeceğinizi bilirsiniz.

Dürüstlük

Çocuğunuz doğum günü için muhtemelen karşılayamayacağınız bir şey istiyorsa, umutlarını artırıp o gün hayal kırıklığına uğramasındansa bunu söylemek daha iyidir. Çocuklar ayrıca yaşam ve ölüm, cinsellik, ebeveyn hataları ve dünya haberleri hakkında dürüst cevaplara ihtiyaç duyarlar. Cevaplarınızı yaşına uygun tutun ve bir hata yaptıysanız özür dileyin. Şüpheli bir web sitesinden veya oyun alanından öğrenmektense sizden bir şeyler öğrenmeleri daha iyidir.

Adil olun

Çocuklar haksız olduğunu düşündükleri şeyleri çabucak anlarlar, bu yüzden dengeli olmaya çalışın. Bir çocuk bir konuda yetenekli olduğu için çok fazla ebeveyn zamanı alır, davranır ve ödüllendirirse, bu diğer çocukların kaçırması gerektiği anlamına gelmez. Tüm çocuklarınız arasında zamanınızı ve hafta sonlarınızı adil bir şekilde dengelemeye çalışın. Kardeşler birbirlerini hayatlarındaki herkesten daha uzun süre tanırlar, bu nedenle aralarındaki iyi ilişkileri teşvik etmek için ne kadar çok şey yaparsanız, çocukluk ve sonraki yaşamlarında onlar için o kadar iyi olur.


Leave A Reply