Çocuk Terbiyesi İle İlgili Kompozisyon

0

Çocuk ve çocuk terbiyesinin sırları ve çocuk ruhu ile ilgili yazı / kompozisyon

ÇocukÇOCUK TERBİYESİ

Advertisement

Terbiye, insanı daha iyiye, daha doğruya ve daha güzele götürmek için onu eğitmek demektir. Fakat bu eğitme işi, çocuk denilen varlığa dışarıdan bakmak, onu kendi duygu ve düşüncelerimizin açısından değerlendirmekle değil, çocuğu kendi psikolojik yapısı bakımından inceleyip değerlendirmek yolu ile gerçekleşebilir.

Bu yol, üzülerek söyleyebiliriz ki zamanımıza kadar hiç bir aile reisinin düşünmediği gayet ince düşüncelere dayanan bir yoldur. Çocuğu kendimizden ayrı ve çok cepheli, kendine göre bir olgunluğa erişmiş bir varlık olarak kabul etmemiz gerekmektedir.

Çocuk denilen orijinal varlık önünde saygı hisleri ile eğilmeli, onun bize çok defa yabancı gelen duygu ve düşüncelerini, kendi duygu ve düşüncelerimizden sayrılmak suretiyle anlamağa çalışmalıyız.

Bu anlayıştan uzak kalırsak, çocuğu kendi gelişme imkânlarından faydalandıramadığımız gibi, ona, büyük adam psikolojisinin çok defa çıkara dayanan yolunu da seçtirmiş oluruz.

Advertisement

Bu yüzden zamanımıza kadar yazılan yüz binlerce çocuk şiirinden pek azı, çocuğun iç dünyasını dile getirir nitelikte yazılmışlardır. Abdülhak Hâmit’in dediği gibi :

“Kim demiş ki çocuk bir küçük şeydir.

Bir çocuk belki en büyük şeydir.”


Leave A Reply